Článek
Bércový vřed je defekt kůže, který zasahuje do hlubších vrstev a velmi špatně se hojí. Bércový vřed trvá déle než šest týdnů, mnohdy však řadu let. Příčinou jeho vzniku je zejména žilní nebo tepenná nedostatečnost či poruchy nervového zásobení.
Moderní "vlhká léčba" vředu, která spočívá v přikládání terapeutických obvazů obsahujících aktivní látky, dokáže zkrátit dobu léčení až o čtyřicet procent. Tato metoda umožňuje převazovat ránu až po několika dnech. Při klasickém metodě se bolestivé převazy provádějí denně. V řadě případů vede nová léčba k relativně rychlému vyléčení problémů trvajících řadu let. Například v Irsku je moderní terapií léčeno devadesát procent pacientů.
Podle přednosty Geriatrického centra pardubické krajské nemocnice Ivo Bureše není moderní léčba finančně náročnější. Tím, že zkracuje dobu léčby, podstatně snižuje počet převazů i množství spotřebovaných "levnějších" léků. Jako příklad uvedl pacientku, jejíž klasická léčba přišla pojišťovnu za tři roky na více než 200 000 korun. Při moderním postupu pojišťovna zaplatila za tříměsíční léčbu za léky 10 000 korun a 53 000 korun za hospitalizaci. Pacientka, která trpěla obtížemi několik desetiletí, byla za tuto dobu téměř vyléčena.