Článek
Odhalit pravou příčinu vám pomůže lékař či nutriční specialista, nicméně, než se tak stane, držte se následujících rad:
- jezte pomalu;
- vyhýbejte se pití přímo z lahve;
- nežvýkejte žvýkačku;
- vyhýbejte se perlivým nápojům;
- vynechte sladkosti;
- vynechte pivo, víno a alkohol vůbec.
Důležité je také vypít denně osm sklenic vody. Voda pomáhá správné funkci střev a eliminuje toxiny. Dobré je také dávat přednost menším porcím jídla během dne.
Po večeři si dopřejte šálek bylinného čaje, který vám pomůže strávit pokrmy přispívající k tvorbě plynu a k zadržování vody. Zkuste například mátu, fenykl či zázvor. Výborný je také heřmánek, třezalka či meduňka. Můžete vyzkoušet i nejrůznější již namíchané směsi.
Poslední jídlo byste pak měli konzumovat nejméně dvě hodiny před spaním.
Snídaně je základ
Nikdy nevynechávejte snídani. Snídaně přerušuje noční půst a tělu má zajistit 15 až 20 procent všech kalorií, které se během dne zkonzumují. Kdo ji vynechává, může mít během dne nižší výkon a horší soustředění. Navíc pak zkonzumuje mnohem více, než kdyby se ráno najedl, navíc má sklony k nabírání kilogramů.
Podle italských a středomořských kulinářských tradic má být správná snídaně tvořena z 50 procent sacharidy, mlékem nebo jogurtem a porcí sezónního ovoce a zeleniny.
Ovoce a obilniny jsou hlavním zdrojem sacharidů. Jednoduché cukry z ovoce dodávají bezprostředně energii, složité cukry z obilnin, pokud možno celozrnných, dodávají energii v následujících hodinách. Obojí je bohaté na vlákninu. Mléko a jogurt dodávají tělu vápník, proteiny, mléčné fermenty a správnou dávku tuků.