Článek
V horkých dnech by lidé neměli zapomínat na dostatečný a pravidelný přísun tekutin. "Náš subjektivní pocit žízně ani zdaleka neodpovídá naší skutečné potřebě tekutin. Správně bychom měli pít, i když žízeň nemáme," připomíná ve svých radách ministerstvo. Dospělý by měl vypít až tři litry tekutin denně, dítě až dva litry.
Lidé by měli ve vedru omezit tělesnou zátěž a pohyb. Odborníci nedoporučují pobývat v poledních hodinách na přímém slunci. Vhodná je pokrývka hlavy. Dospělí by neměli nechávat kočárek s dítětem na slunci nebo děti v autě na parkovišti. Pacienti s chorobami dýchacích cest, srdce a cév by měli omezit vycházky. Tekutiny pak může organismus získat nejen pitím nápojů, ale také z ovoce a zeleniny či z polévky. Káva a alkohol naopak ke ztrátě vody z těla přispívají.
Při přípravě jídla je vhodné pro krájení syrového masa používat jiné prkénko než pro ostatní potraviny. Dobré je náčiní, nádobí i pracovní plochu opláchnout. Hotové pokrmy by se neměly dávat do neumytých nádob, v nichž bylo předtím syrové maso. Nutné je také oddělit od sebe potraviny v lednici či při cestě z nákupu. Základem je pak tepelná úprava, a to minimálně při 70 stupních Celsia. Maso by pak mělo být dobře propečené. Potraviny je nutné uchovávat v chladu či dát co nejrychleji zmrazit.
V klimatizované místnosti by měla být teplota nižší o šest stupňů
V horkých dnech by na pitný režim svých zaměstnanců měly pamatovat i firmy. Ukládá jim to zákoník práce a vládní nařízení. Upravit mohou také pracovní dobu. Některé úřady či podniky ukončily pracovní dobu dřív. V klimatizovaných prostorách by teplota měla být maximálně o šest stupňů nižší než venku, zdůraznilo ministerstvo.
Pozor by si lidé měli dávat ale i na dovolené třeba při koupání. Neměli by podceňovat informace o kvalitě vody v koupalištích či nádržích. Koupat by se neměli ani v místech, kde byli nalezeni uhynulí ptáci, a to nejméně po tři týdny.
Určitá pravidla by se měla dodržovat i kvůli možným nákazám, a to zvláště v zahraničí. "Vše by mělo být uvařeno, propečeno nebo by to mělo jít oloupat," radí ministerstvo. Nebezpečí se nemusí skrývat jen v jídle, ale i v přírodě. Klíšťata mohou způsobit zánět mozku a boreliózu, nemocná zvířata zas mohou přenášet vzteklinu.
Bližší informace lze nalézt na stránkách ministerstva s adresou www.mzcr.cz/index.php?clanek=2740.