Článek
Problém ale nespočívá jen v samotném solení potravin. Sodík je obsažen i v nejrůznějších dochucovadlech, barvivech či konzervačních látkách. Proto budete-li chtít snížit množství přijímaného sodíku, budete se muset zaměřit komplexně na celý jídelníček.
Jak ukázala nejnovější metaanalýza 133 klinických studií, snižování soli v jídelníčku má opravdu smysl. Čím méně soli zkonzumujete, tím více se vám sníží krevní tlak. A to bez ohledu na to, zda již trpíte hypertenzí (vysokým krevním tlakem), či je váš krevní tlak v normě.
Ledviny a krevní tlak jsou dvě spojené nádoby
Ještě nedávno byl přitom za vysoký krevní tlak považován tlak vyšší než 140/90. Nyní ale odborná asociace kardiologů tuto hranici snížila na 130/80.
„Jakmile je váš tlak 130/90, již se začínají objevovat změny vaskulatury (krevních cév) ledvin a zároveň dochází k zakalení tepen. Proto je tak důležité hlídat, aby tlak zůstával v doporučené výši,” upozorňuje pro CNN doktorka Icilma Fergusová z newyorské Mount Sinai Hospital.
Nemocní s hypertenzí by měli alespoň čtyřikrát ročně přijít na pravidelnou prohlídku
Sůl navíc podle další rozsáhlé studie negativně ovlivňuje i střevní mikrobiom, což může ohrozit imunitní systém a zároveň vést i k poškození malých krevních cév, jež mohou způsobovat problémy s ledvinami a demenci.