Článek
"Zjistili jsme, že za třetinou diabetiků mladších než šest měsíců (neonatálních) jsou příčinou onemocnění změny v genu, který v organismu reguluje oběh draslíku," řekl Andrew Hattersley z lékařské fakulty Peninsula Medical School v Anglii.
Porucha draslíkového genu
Kromě toho, že zmutovaný draslíkový gen je u novorozeňat příčinou propuknutí dětského diabetu I. typu, závislého na celoživotním podávání injekcí inzulínu, vědci prokázali i to, že na tuto situaci zabírají diabetické pilulky typu sulfonylurea, běžně používané při léčbě "stařecké" cukrovky II. typu (bez aplikace injekčního inzulínu). Diabetické pilulky stimulují slinivku břišní ke zvýšení vlastní tvorby tohoto klíčového hormonu pro přeměnu cukrů na energii pro buňky těla.
Neonatální diabetes se objevuje sice zřídka, mívá však dramatický průběh. Děti trpí ochablostí svalů a neurologickými problémy, například epilepsií. Dosud běžná léčba nejkvalitnějšími inzulíny zabírá v lepším případě velmi pomalu, takže postiženým hrozí vyšší riziko pozdních komplikací jako selhání ledvin, poškození sítnice a drobných cév.
Tým analyzoval DNA třicítky novorozeňat s diabetem, většina z nich měla poruchu draslíkového genu. To je podle vědců příčinou nedostatečné produkce hormonu inzulínu a mechanismem, který odstartuje cukrovku.
"Je to vynikající zpráva pro rodiče těch nejmenších diabetiků," řekl k výsledkům výzkumu Simon O'Neil z nadace Diabetes UK. Diabetické pilulky však působí jen u třetiny nejmenších pacientů a u ostatních nemocných s cukrovkou I. typu rovněž nepomáhá.