Článek
Invazivní meningokokové onemocnění způsobuje bakterie Neisseria meningitidis, která se přirozeně vyskytuje v krku a nose asi u 5 až 10 procent zdravé populace. Přenáší se kapénkovou infekcí. Nemoc probíhá jako zánět mozkových blan (meningitida) nebo jako celkové horečnaté onemocnění (sepse či septický šok).
Může skončit i smrtí
První příznaky se těžko odlišují od běžné virózy. Z plného zdraví nastává během několika hodin závažný klinický stav. Mezi nejčastější příznaky meningokokové meningitidy patří celková nevolnost, vysoká teplota, citlivost na světlo, zvracení, zimnice, bolest hlavy, krku, svalů a kloubů.
Poté nastupuje ospalost, zmatenost, ztuhlost šíje, poruchy vědomí a křeče. U meningokokové sepse se mohou vyskytnout červené skvrnky na kůži, které po přitlačení průhledné sklenice nevyblednou.
Zánětem bývají často postiženy také ostatní orgány, například mozek, nadledvinky, plíce, játra a srdce. Častými zdravotními komplikacemi jsou ztráta sluchu, slepota, epilepsie, poškození mozku, amputace některých částí končetin, v nejhorším případě úmrtí.
Očkování jako prevence
Od počátku roku až do 19. července bylo na území ČR zaznamenáno celkem 61 případů, z toho 37 případů způsobila séroskupina B, 16 onemocnění - séroskupina C a 3 případy byly způsobeny séroskupinou Y.
Účinnou prevencí proti invazivnímu meningokokovému onemocnění séroskupiny C je očkování. Očkuje se konjugovanou vakcínou NeisVac-C, která zajišťuje ochranu na dlouhou řadu let. Očkovat se lze již od dvou měsíců věku. Vakcína je k dostání na lékařský předpis a přispívají na ni některé ze zdravotních pojišťoven v rámci svých preventivních programů.