Článek
Její pacientka Catrina Hurlburtová si potírala hnisavé boláky medem. Po několikaměsíční terapii skutečně včelí produkt zabral a dokázal projevy cukrovky omezit mnohem výrazněji než běžné léky.
Experti jsou ze závěrů této případové studie nadšeni. Pokud bude med účinný u většiny diabetiků, mohl by pomoci až dvěma stovkám miliónů nemocných na celém světě. U patnácti procent z nich se totiž na těle tvoří hnisavé vředy, nejčastěji na nohách.
Diabetici mají sníženou cirkulaci krve a horší imunitní reakci vůči infekcím. Většinou se jejich vředy léčí pomocí antibiotik, jenže vůči nim je odolná bakterie Staphylococcus aureus - zvláště kmen rezistentní vůči methicillinu.
Vědci se zaměří na to, jaký druh medu je nejúčinnější
Dobré zkušenosti s medem mají také experti z Británie. Tam léčí medem vředy vzniklé působením vůči methicillinu rezistentního kmene stafylokoka (MRSA) již několik let.
"Jsme potěšeni výsledky. Jsme udiveni, ale naprosto to funguje. Jsem si jistý, že tato metoda může být výbornou prevencí léčby MRSA. Vbrzku každá nemocnice v naší zemi využije tuto techniku," potvrdil Andy Owens, přednosta kliniky srdeční chirurgie při James Cook University v anglickém Middlesbrough.
Teď se vědci chtějí zaměřit na to, jaký typ medu a jaký způsob jeho aplikace by byl nejúčinnější.