Hlavní obsah

Mateřství prospívá ženám s roztroušenou sklerózou

Mateřství může mít pozitivní vliv na kvalitu života pacientek s roztroušenou mozkomíšní sklerózou. K tomuto závěru došli odborníci z katedry vědeckého zdravotnictví v Drážďanech. Podle nich ženy s touto formou onemocnění centrálního nervového systému nevnímají rodičovství jako zátěž, naopak většinou jsou s dítětem schopny vyrovnat se lépe se svým handicapem.

Foto: , Novinky

Ilustrační foto

Článek

"Skutečnost, že těhotenství má na roztroušenou sklerózu pozitivní vliv, je už delší dobu známá," citovala agentura DPA vedoucího univerzitní kliniky v Ulmu. Z důvodu hormonální přeměny v období gravidity může nastat až zdánlivá stagnace onemocnění. Celkový průběh však zastavit nelze, po porodu pokračuje beze změn dál. "V raném stádiu nemoci bych žádné ženě mateřství nerozmlouval," řekl drážďanský expert Joachim Kugler.

Němečtí vědci v letech 2004 a 2005 kvůli studii podrobili výzkumu více než tisíc žen trpících roztroušenou mozkomíšní sklerózou; část z nich děti měla, zbytek se rekrutoval z bezdětných.

Roztroušená skleróza je nepředvídatelné a nejčastější neúrazové onemocnění centrálního nervového systému, charakterizované ztrátou myelinu z nervových vláken a způsobující poškození nervů, mozku a míchy. Zánětlivá nemoc přepadá lidi v aktivním věku, zejména ženy kolem 30 let, a může vést až k trvalým následkům a předčasné invaliditě. Nikdy se nedá říct, jaký bude její vývoj.

Nemocní s roztroušenou sklerózou mohou mít potíže se zrakem, pohyblivostí, inkontinencí, pociťují únavu. Typický nemocný vlastně neexistuje. U někoho se nemoc postupně zhoršuje tak, že nemůže chodit, jiný je na tom mezi prudkými záchvaty choroby dobře.

V současné době neexistuje pro roztroušenou sklerózu žádný prostředek na vyléčení. Cílem komplexní léčby je snížit aktivitu choroby a ulevit pacientům od potíží. V Česku žije s touto diagnózou kolem 14 000 pacientů, na celém světě pak více než 2,5 miliónu.

Související témata:

Výběr článků

Načítám