Hlavní obsah

Máte od dětství sklony k obezitě? Jen motivace k lepší postavě do plavek nestačí

Novinky, das

Trápí vás kilogramy navíc v podstatě již od dětství a stále se vám nedaří zhubnout? Pak vězte, že v tom nejste sami. Kila získaná v dospívání se v dospělosti shazují velmi obtížně a vůbec zde nefungují nějaká krátkodobá řešení. Je třeba změnit kompletně životní styl.

Foto: Profimedia.cz

Začátky každé změny životního stylu bývají obtížné.

Článek

Důvodů nadváhy může být celá řada, včetně dlouhodobých onemocnění nebo potravinových alergií. Svou roli jistě hraje i genetika a návyky z dětství. Před začátkem hubnutí je tak důležité všechny tyto informace znát. U řady lidí je důvodem nadváhy i nedostatek sebekontroly a motivace.

Informací, jak zhubnout, je celá řada, při touze zhubnout více kilogramů je ale vždy dobré vsadit na odborníka. Ten vás důkladně vyšetří a na základě výsledků vám pomůže sestavit individuální dietní plán.

Jak začít? 

Začátky bývají obtížné. Změna jídelníčku a zařazení pohybu je náročné, výsledky navíc nemusí být hned patrné.

„Ke změně životního stylu je zapotřebí odhodlání vstoupit do jiného světa, vykročit z komfortní zóny, upravit svůj režim a uvědomit si, že dosavadní styl života a stravování nebyl správný,“ upozorňuje prof. MUDr. Vladimír Teplan, DrSc., odborný garant výživového programu Cambridge Weight Plan z pražského Centra pro léčbu obezity Iscare.

Nadváhu nebo obezitu způsobuje především dlouhodobý vyšší příjem energie, než je její výdej. Pro hubnutí by se poměr příjmu a výdeje energie měl zcela obrátit, je tedy nutné ubrat na jídle a přidat na výkonu.

Nejdůležitější je ale vytrvat. Pokud se podaří dietní plán poctivě dodržovat první tři krizové týdny v kuse, lze jej poté snáze přijmout jako běžnou součást života. V tomto období se projeví i první výsledky, které poskytnou nepostradatelnou motivaci, s níž hubnutí půjde o poznání lépe.

„U klientů, kteří se pokoušeli zhubnout neúspěšně už dříve, je ztráta prvních několika kilogramů a centimetrů v pase zásadní – zpravidla nevěří, že se jim podaří zhubnout, ale pokud takovéto výsledky vidí sami na sobě, začnou v celý proces věřit a šance na získání vysněné finální hmotnosti je tak znatelně vyšší. Jednoduchost programu a určitá rychlost redukce jsou jedněmi z několika základních klíčových principů pro fungování jakéhokoli programu na redukci hmotnosti,“ vysvětluje výživový poradce Lukáš Vrána.

Zásadní je také vyhýbat se stresu a udržovat si pozitivní myšlení, například i díky podpoře přátel, rodiny, partnera či partnerky. Stres a nervozita působí při snaze zhubnout kontraproduktivně, neboť je častým zvykem tyto pocity zahánět jídlem. To má však za následek také hormonální nerovnováhu.

Motivace ke zhubnutí do plavek nestačí

Přestože k tomu roční období vyzývá, nesoustřeďte se při hubnutí pouze na léto. Funguje sice jako úžasná motivace, někteří ale mají po konci plavkové sezóny opět tendence v hubnutí polevit.

Hubněte tak, abyste se mohli líbit svému okolí, partnerovi, partnerce, a především sami sobě. Už dávno neplatí, že by ženy měly vyvařovat hutná jídla pro svou rodinu, stejně jako je nesmysl jíst těžká jídla ze slušnosti a obavy z toho, že se kuchařka či kuchař urazí.

Stejně tak byste ale neměli stravu zanedbávat ani v práci nebo ve škole, přestože právě tam ji plno lidí odsouvá až na poslední místo. V zapomnění mnohdy upadá pravidlo jíst alespoň třikrát denně.

Skvělou motivací je také hubnutí v rodině nebo v úzkém kruhu přátel. Nejenže před sebou nemáte tolik ostychu jako před cizími lidmi, navíc se vzájemně motivujete, protože jste si neustále na očích.

Jak překlenout krizová období? 

Během změny životního stylu se mohou snadno dostavit nejrůznější krize či syndrom vyhoření. „Velmi snadno se mohou dostavit stavy, kdy neustále se opakující lehké pokrmy už nemůžete ani vidět, navíc ručička váhy se dlouho nehýbe požadovaným směrem. V ten okamžik pak máte pocit, že s dietou musíte jednoduše přestat,” upozorňuje Lukáš Vrána.

Krátká pauza určitě neuškodí, umění je ale během této přestávky nepřibrat. Proto raději zkuste změnit svou pohybovou aktivitu nebo obměnit jídelníček věcmi, které vám chutnají, ale nemají tak vysokou energetickou hodnotu. Může to být ovoce, to však ideálně v dopoledních hodinách pro svůj vyšší obsah fruktózy, ale také zelenina nebo třeba houby.

Pokud si nevíte rady s náhradou stravy, nebojte se obrátit na odborníka nebo výživové centrum.

„Řada lidí nakupuje stále stejné potraviny. Zkuste občas vybočit ze stereotypu a vyzkoušejte jídla, která jste nikdy neochutnali. Pokud hledáte inspiraci, zajděte si třeba do vegetariánské restaurace. Nebojte se čerpat i z blogů a dalších sociálních médií, jako je třeba YouTube. Zjistíte, že existuje celá řada nových chutí a racionální stravování vás jen tak neomrzí,“ dodává odborník.

Když sejdete z cesty

Může se i stát, že jednoho krásného dne neodoláte chuťovým svodům a prostě si dopřejete v podstatě něco zakázané. Ve skutečnosti se nic neděje. Důležité je se vrátit hned následující den do dietního režimu.

„Jestliže se jednou týdně najíte více, než byste měli, ale ostatní dny v týdnu dodržujete svůj dietní plán, tak nepřiberete. To byste tyto energeticky náročnější dny museli skládat za sebou. Vždy je ale nutné si uvědomit chybu a snížit příjem energie tak, abyste přebytečnou energii opět odbourali,“ doporučuje profesor Teplan.

Důležitý je rovněž příjem nekalorických tekutin s adekvátním množstvím minerálů a vítaným doplňkem hořčíku, a to alespoň dva litry denně.

Při hubnutí se nenechte odradit vlastními negativními myšlenkami nebo názory vašeho okolí. Klíč k vysněné postavě a lepšímu zdraví je jednoduchý – vytrvalost, cílevědomost a silná vůle.

Související témata:

Související články

Výběr článků

Načítám