Článek
Matčino prokletí, tak nějak by se dalo označit zjištění, že matky předávají svým synům genetickou informaci, se kterou si neumí muži poradit. A i kvůli tomu je ženy přežívají.
Takže až někdo v okolí prohlásí, že muži jsou slaboši, bude to mít reálný základ. Vědci našli prokazatelné informace v DNA, které ženy předávají svým synům. Zjištěné prvky v DNA mají vliv na veškeré funkce a činnosti v těle, přes mozek, srdeční zdraví, přes svalovou vybavenost, plodnost až po dřívější úmrtnost oproti ženám.
Ta samá informace v DNA ale není podle výzkumu škodlivá pro ženy, u těch je naopak dokonale přizpůsobena jejich potřebám, uvádí server Dailymail.
Matčino prokletí
„Po posouzení výsledků a závěrů, které z našeho výzkumu plynou, mohu s určitostí říci, že muži jsou opravdu slabší pohlaví. Jejich stav jsem označil jako matčino prokletí,” uvedl genetik Neil Gemmell z University of Otago na Novém Zélandu.
Profesorova teorie, která bude jistě populárnější u žen, se zaměřuje na závěsy v mitochondriích (mitochondriální DNA). Jedná se o jakési drobné ´baterie´, které nabíjejí lidské buňky a jsou bohatě zastoupeny především v srdci, svalech, mozku a dalších částech těla, které spotřebovávají velké množství energie.
Ženská výhoda
Za normálních okolností se předávají dítěti genetické informace od obou rodičů a jakékoli možné defekty jsou v průběhu generací eliminovány, jelikož jejich nositelé mívají méně potomků nebo umírají mladí.
Bohužel mitochondriální DNA je přenášena z velké většiny pouze na dcery. Respektive matka předá tuto genetickou informaci oběma dětem, ale pouze dcera je schopna ji šířit na další generace.
Jak se DNA předává v ženské linii, škodlivé prvky jsou vylučovány. U mužů k tomu ale nedochází, proto jsou v nevýhodě. Ve výsledku to znamená, že mají více problémů se srdcem, mozkovou či svalovou činností. To všechno by mohlo vysvětlit, proč se muži v průměru dožívají méně let než ženy.
„Je to ironie, nebo možná hrubá evoluční nespravedlnost, že i mužská plodnost je rukojmím zděděných ženských molekul,” uvedl svůj názor profesor Gemmell.
„V obecném pohledu je jednoduše mitochondriální DNA přizpůsobena ženám a muže zanechává v určité nevýhodě. Pánové ale nemusí být smutní. Věkový rozdíl dožití mezi muži a ženami je jen v rozmezí dvou až pěti let. A existují i jiné faktory, proč se tak děje. Třeba to, že muži nechodí tak často k lékaři jako ženy, a své problémy mnohdy skrývají,” uzavírá univerzitní profesor.