Článek
Psoiráza je neinfekční, chronické a zatím nevyléčitelné onemocnění kůže. Může se objevit jen na některých místech například na kolenech, loktech, na temeni hlavy, za ušima, okolí pupku a na genitáliích nebo na celém těle. U pěti až 20 procentech nemocných způsobuje záněty kloubů, otoky a může klouby poškodit.
Kromě tělesných projevů může mít až zničující vliv na kvalitu života nemocného, který často tráví mazáním různých mastí nebo dalšími terapiemi hodinu, dvě i více denně, znevýhodňuje jej společensky i na trhu práce. Někteří pacienti ze zoufalství uvažují i o sebevraždě. Biologická léčba je účinná, je dlouhodobě bezpečná a umožňuje pacientům život srovnatelný s životem zdravé populace.
Nikdo nezná přesnou příčinu vzniku lupénky, ale značnou roli hraje dědičnost. Většina výzkumu se přiklání k tomu, že se nějakým způsobem spustí imunitní systém, který místo, aby chránil organismus před cizími vlivy, začne napadat kožní buňky a výrazně zrychlí jejich regeneraci. Přebytečné buňky vytvářejí na povrchu kůže červená, šupinatá a zanícená místa.
Lupénka se většinou poprvé objeví ve věku kolem 20 nebo 50 let. V desetině případů projevuje již v dětství.
Světový den lupénky se uskuteční 29. října. Jeho vyhlašovatelé chtějí dát lidem s psoriázou na vědomí, že nejsou sami, a zvýšit povědomí společnosti o této nepříjemné chorobě. Chtějí také apelovat na systémy zdravotní péče, aby umožnili pacientům přístup k adekvátní léčbě.