Článek
Úžeh a úpal: jaký je mezi nimi rozdíl
Úpal nebo úžeh, většina lidí v tom nevidí žádný rozdíl. Ale je. Úpal vznikne z přehřátí organismu. Úžeh nám hrozí obvykle tehdy, když se mozek a jeho blány podráždí intenzívním slunečním zářením.
Příčina úpalu vypadá jednoduše. Náš organismus se přehřeje, protože selže systém tělesné termoregulace. Může se to stát z řady důvodů.
- Trpíme nedostatkem tekutin i minerálů, a organismus proto nedokáže produkovat dostatek potu, který by nás ochladil.
- V těle se tvoří příliš mnoho tepla kvůli narušené funkci štítné žlázy.
- Ocitneme se v prostředí, kde je příliš horko, vlhko a někdy i těsno. Třeba v autě na cestě na dovolenou nebo v sále při koncertu anebo v horkém provozu.
Úžeh se obvykle projevuje bolestmi hlavy, závratěmi, zrychlením srdeční činnosti a změnami krevního tlaku. Ale někdy také ztuhnutím šíje. Potíže se mohou projevit i se zpožděním. Třeba až v noci, po dni stráveném na pláži, kam žhnulo slunce.
Nejčastější letní zdravotní potíže
První pomoc při úpalu a úžehu
Při úpalu je potřeba postiženého ochladit. Aspoň tím, že ho přesuneme do stínu nebo do chladnější místnosti. Také mu zvedneme končetiny. Pokud se objeví příznaky poruch krevního oběhu a dechu, hned vyhledáme lékaře.
Také v případě úžehu je důležité přehřátého a dehydratovaného člověka pozvolna zchladit, uvolnit mu oděv a po doušcích mu dodat tekutiny. Lékaři někdy doporučují podložit postiženému hlavu.
Péče o pokožku po opalování a první pomoc při spálení
Nejohroženější jsou děti a senioři
Úžehu i úpalu můžeme předejít tím, že se snažíme dostatečně pít: ve vedrech kolem tří litrů neslazených tekutin. Měli bychom se držet víc ve stínu a v chládku. Na sluníčko chodit jen s přikrytou hlavou. Pomůže namočit si vlasy. A vzít si vzdušné, volné oblečení, ve kterém se nebudeme tolik potit ani zapařovat.
Největší riziko úžehu a úpalu hrozí malým dětem a seniorům. Malé děti ještě nemají dostatečně vyzrálý systém tělesné regulace teploty. U starších lidí je problémem malý přísun tekutin. Termoregulační systém u nich navíc nemusí fungovat ideálně. Jejich organismus už trápí různé zdravotní problémy, rizikové jsou zejména ty kardiovaskulární.
Mezi ohrožené jedince patří také pacienti s nemocným srdcem, které nadměrné teplo hodně zatěžuje. Podobně jsou na tom obézní lidé. Tělesný tuk u nich brzdí výdej tepla z organismu. Což je možná užitečné v zimě, ale rizikové v horkém létě.
Horko ohrožuje především seniory, všímejte si víc lidí kolem sebe
Když nás skolí mdloba
Někoho postihnou mdloby, když stojí v horku nebo na intenzívním slunci třeba ve frontě. Příčinou bývá nedostatečné prokrvení mozku kvůli horší cirkulaci krve a kvůli nadměrnému pocení, tedy ztrátám tekutin, které málo doplňujeme. I tady je prevencí pití vhodných nápojů a vzdušný klobouk nebo čepice na hlavě.
Vyčerpání z tepla
Při velkých ztrátách tekutin může hlavně u lidí, kteří chronicky málo pijí, dojít k vyčerpání z tepla, tzv. exhausce. U postiženého se mohou objevit i poruchy jednání, vzrušení až podráždění, zmatenost nebo dokonce delirium. Doprovázejí ho halucinace, bušení srdce, výkyvy krevního tlaku apod. Vyčerpání z tepla hrozí zejména seniorům, kteří trvale málo pijí, protože se u nich vytratil pocit žízně.
Prevence a první pomoc je stejná jako v předchozím případech. Jen je potřeba opravdu dávat pozor na to, abychom postiženému dávali pít pomalu po malých dávkách. A to i tehdy, když se bude chtít pořádně napít.