Článek
„Nové přístroje umožňují provádět nejmodernější radioterapeutické techniky včetně například ozařování v řízeném dýchání (v hlubokém nádechu a 4D radioterapii),“ přiblížila léčbu přednostka Onkologické kliniky Fakultní Thomayerovy nemocnice Radka Lohynská.
„Přístroje jsou oba stejné, tím umožňují plynule v případě poruchy nebo nějakého servisu ozařovat pacienty v průběhu dne bez přerušení léčby,“ vysvětlila.
Klesá toxicita, zlepšuje se výsledek léčby
Přístroj je unikátní v tom, že za velmi krátkou dobu provede kontrolu a nastavení pacienta do přesné ozařovací polohy.
Trendy v nukleární medicíně: Lék, který výrazně brzdí rakovinu prostaty
Přesnost nastavení při použití CT, které je vestavěné do ozařovače, je i pod 1 milimetr.
„Integrované CT do ozařovače nám navíc umožňuje kontrolovat polohu zdravých tkání. Třeba zda je dostatečně naplněn močový měchýř nebo konečník a zářit tak pacienta skutečně podle ozařovacího plánu tak, jak je to pro něj nejvýhodnější. A to každý den léčby,“ upřesnila přednostka Onkologické kliniky.
„Zdravé tkáně, které obklopují nádor, mnohdy těsně přiléhají k oblasti, kterou chceme ozařovat. Z tohoto důvodu opravdu potřebujeme mít přesnost několik milimetrů,“ vysvětlila Lohynská.
„Přístroj nám rovněž poskytuje možnost sledovat dýchací křivku pacienta, takže můžeme zářit v hlubokém nádechu, nebo jen v určité fázi dechového cyklu, a tím být maximálně přesnější,“ dodala.
Lékaři hodnotí nový lék na rakovinu: Nadějné
Nejčastěji se nyní ozařují pacientky s nádorem prsu. Ty tvoří zhruba polovinu tamních pacientů. Potom jsou to nádory prostaty a pak ostatní nádory - plic, mozku nebo konečníku. Ty se ale již podle Lohynské vyskytují v trochu menší míře.
Samozřejmou součástí ozařovače je výkonné CT určené ke každodenní kontrole uložení nádoru a rizikových orgánů. Díky speciálnímu polohovacímu 6D stolu je pak umožněno přesné nastavení pacienta do ozařovací polohy. Nově byl instalován i plánovací a verifikační systém, díky nimž je umožněno vysoce přesné ozáření zhoubných nádorů s účinným šetřením okolních zdravých tkání.
Instalace nových ozařovačů byla zahájena na jaře 2021. Obměna přístrojů probíhala postupně za prakticky plného provozu vždy na jednom ze dvou ozařovačů s cílem minimálně narušit kontinuitu dostupnosti léčby.
Nemocnice pořídila nové přístroje za více než 130 milionů korun, a to díky významné finanční podpoře ze strany ministerstva zdravotnictví.
Onkologická klinika krčské nemocnice se v oblasti radioterapie zaměřuje zejména na léčbu zhoubných nádorů prsu, prostaty, tlustého střeva, plic a nádorů hlavy a krku. Nové přístroje však umožňují účinné a bezpečné ozařování všech typů nádorů.