Článek
Dlouhá léta zdůrazňovali, že na zánět dásní nemají žádný velký vliv ústní vody a další nejrůznější pomůcky. Jediné, co ho dovede opravdu efektivně zmírnit, případně i odstranit, je správný způsob čištění zubů.
Dnes to vidí trochu jinak. Přiznávají, že vedle správného čištění zubů mají význam například některé ústní vody. Snižují totiž množství bakterií v ústech. Těch tam žije asi 600 až 1000 druhů. Zejména na povrchu zubů a v místech, kde k zubům přiléhá dáseň. Živí se zbytky jídla a odumřelými buňkami z ústních sliznic.
Bakterie se množí jako nikdy předtím
Vytvářejí v ústech svérázné společenství, které přizpůsobuje své množení tomu, jestli je tam pro ně málo nebo hodně potravy. V minulých staletích a tisíciletích, kdy lidé často hladověli, tam pro ně bylo potravy dost málo. Proto se záněty dásní a paradentóza u lidí nikdy nevyskytovaly v tak masové míře jako v současné době.
Dnes se těmto bakteriím daří tak dobře jako nikdy. Lidé v průmyslově vyspělých zemích se často přejídají, navíc konzumují stravu bohatou na sacharidy, tedy cukry. Bakterie se proto v ústech množí víc a rychleji. Různě silná vrstva bílého povlaku (plaku) se na zubech vytvoří už za šest až dvanáct hodin. To je také důvod, proč se o své zuby musíme starat daleko intenzivněji a pečlivěji než dřív.
Začínající zánět dásní má už dnes v ČR víc než 90 procent patnáctiletých. Projevuje se zarudnutím dásní, jejich menší citlivostí a krvácením. Kvůli němu, ale i kvůli vyšší kazivosti zubů je nutné, abychom vedle běžných kartáčků používali i nitě nebo malé mezizubní kartáčky a také jednosvazkové kartáčky, které nám pomůžou dobře vyčistit zejména zadní zuby.
Ústní vody? Ano, ale jen některé
Smysl mají také některé ústní vody. Mohou nám pomoci v tom, abychom snížili množství bakterií v ústech. Nedokáže to ale každá voda. O jejich výběru a užívání je dobré se poradit s lékařem.
Ústní vodu s chlorhexidinem musíme užívat v doporučených dávkách a jen po omezenou dobu. Voda s éterickými oleji rozpuštěnými v alkoholu sice nemá tak velké účinky, ale můžeme si s ní ústa vyplachovat pravidelně. Ovšem i u ní je dobré konzultovat užívání s lékaři. Někomu pomůže také to, že si začne čistit jazyk.
Kartáčkem nebo pomocí speciální škrabky. I tímto způsobem sníží množství bakterií v ústech. Stomatologové to doporučují zejména pacientům, které navíc trápí zápach z úst. Ten v různé míře znepříjemňuje život až 17 procent lidí. Často to souvisí se špatnou technikou čištění zubů, postupujícím zánětem dásní nebo přílišným množením určitých bakterií. Ale může mít i jiné příčiny. Třeba choroby nebo užívání léků.
Chytří pacienti
Stále však platí, že nejúčinnějším způsobem, jak předejít zánětu dásní a paradentóze, je čistění zubů správným způsobem. Tím není šmrdlání kartáčku sem a tam, které běžně provozuje naprostá většina z nás. Je jím jemné kroužení štětinek kartáčku kolem zubu. Štětinky se při tom musí dostat až za dásně, kde mají zbavit prostor mezi zubem a dásněmi bílého povlaku - plaku.
Ten tvoří z větší části přemnožené bakterie. Pokud ho z pod dásní neodstraníme, bude prohlubovat zánět, tedy i postižení dásní, za kterými se vytvoří tzv. paradontální choboty, což jsou jakési kapsy ideální pro plak. Budou se zvětšovat i další problémy, včetně rizik infarktu nebo mrtvice.
Při čistění zubů už tedy dávno nejde jen o kazy. Což si dnes vedle zubních lékařů začínají uvědomovat zejména chytří pacienti.
Nejlepší kartáček
Různé reklamy se snaží vsugerovat spotřebitelům, že správný kartáček má mít určitý sestřih vláken nebo tvar rukojeti. V naprosté většině případů jde o marketingové nesmysly. Kartáček by měl mít normální rukojeť a normálně sestřižené štětiny. Hlavice, na které jsou, by měla být velká tak, abychom se s ní pohodlně dostali k zubům ze všech stran.
Co je naopak velmi důležité, je tvrdost štětin. Většina populace, kterou už trápí zanícené, a tedy citlivé dásně, potřebuje mít měkké štětiny, které nebudou dásně zbytečně dráždit. Ty jinak začnou rychle ustupovat, a obnaží tak krčky zubů, což je nepříjemné a často i bolestivé.
Jakou si vybrat pastu
Podobné je to i s pastami. Je pravda, že třeba pasta s éterickými oleji nebo pasta se speciálními bylinnými výtažky může v určité míře zmírnit zmíněné problémy s dásněmi. O jejich efektech se můžete poradit se svým stomatologem. Ale většina parodontologů se shoduje v tom, že nejlepší pasta je ta, kterou si ráno a večer naneseme na svůj kartáček a správným způsobem, tedy malými krouživými pohyby, si s ní vyčistíme zuby. Při čištění nezapomeneme na mezizubní prostory a zadní zuby.