Článek
Zbytečně se tak vyhazují peníze oknem. Právu to řekl děkan 1. lékařské fakulty UK profesor Tomáš Zima při otevření Centra fotonické medicíny uvedené fakulty a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze na Karlově náměstí.
"Lasery poskytují obrovskou možnost šetrné a cílené terapie. Přesto řadu zákroků, které jsou řádově ve stokorunách, pojišťovny nehradí," řekl profesor Zima. Jeho slova potvrdil i ředitel nemocnice Pavel Horák: "Jednáme s pojišťovnami, ale zatím bez výsledku."
Přitom fotonická medicína je jedním z nejmodernějších směrů, který využívá možností světlených zdrojů. Intenzivní světelné paprsky zlikvidují nádory a léčba se dá použít nejen ve stomatologii a dermatologii, ale i na nádory v oblasti ušní, nosní, krční a také hlavy a dalších částí těla. Ošetření laserem hradí však nemocnice z výzkumných grantů anebo v rámci svého rozpočtu.
"Paradoxně sami lékaři v odborných společnostech, i když si uvědomují, že léčba je laciná a pro pacienty nesmírně šetrná, nechtějí, aby zákroky pojišťovna platila s odůvodněním, že všechna pracoviště laser nemají," říká vedoucí centra asistent doktor Roman Šmucler. Dodává, že nové Centrum fotonické medicíny, kde se pacienti mohou léčit, umožňuje odstraňovat široké spektrum zhoubných nádorů a drahou přístrojovou techniku zde budou využívat odborníci z několika oborů.
"Jsme schopni ošetřit mnoho pacientů za den a věřím, že pojišťovny - když se dnes hledají ve zdravotnictví úspory kde se dá - budou nakonec preferovat tyto zákroky před drahou chemoterapií," uzavřel Šmucler.