Článek
Problém vzniká především u lidí, kteří normálně problémy se spánkem nemají. Situaci vnímají mnohem hůř, než ti, co nespavostí trpí celoročně.
"Potkal jsem se s jediným případem, kdy přišla pacientka řešit problém se spánkem uprostřed veder," řekl psychiatr Petr Hrubeš z Fakultní nemocnice Hradec Králové. Rodina pacientky prý měla hrůzu z léta. V panelákové ložnici rozpálené odpoledním sluncem se nedalo spát. "Investovali do klimatizace a od té doby mají po problému," shrnul lékař.
Také Lucie Závěšická z Psychiatrického centra Praha se nesetkala s tím, že by si její pacienti trpící nespavostí stěžovali ve vedrech na spánek. "Oni s tím trošku počítají, neznepokojuje je to. Vedro je pro ně vysvětlitelná příčina potíží, mnohem více jim vadí, když nemohou spát a nevědí proč," řekla.
Pacienti už znají režimová opatření a mají také potřebné léky, na rozdíl od běžné populace, která s tím zkušenosti nemá.
Špatný spánek trápí spoustu lidí
Nespavostí trpí podle evropských statistik zhruba 30 procent lidí, z toho deset procent trápí kvůli nevyspání denní únava.
Podle Hrubeše jsou si před vedry všichni rovni. On sám spí teď špatně, potíže se spánkem vnímá jako očekávatelnou daň za horké počasí. "Hledám přirozenou cestu, jak se s tím poprat. Pomáhá mi vlahá sprcha před spaním, nechávám si mokrou hlavu, což normálně nedělám, a spím nahatý, což také normálně nedělám," popsal.
Závěšická zdůraznila, že i když člověk nemůže v noci spát, ve dne by měl dodržovat běžný režim. Ve vedru by se sice neměl fyzicky přetěžovat, ale neměl by ani polehávat. Kdo během roku dobře spí, může si v horkých dnech dopřát po obědě siestu, osvěží 20 až 30 minut spánku. Odpolední výkon tím stoupne. Pro nespavce ale tento recept neplatí. Ti by přes den spát neměli, protože si tím jen zhorší potíže s nočním spánkem.