Článek
Co se týče informativní kampaně, pracovníci z Ligy proti rakovině říkají, že veřejnost podceňuje význam plošných vyhledávacích forem (screeningu) nádoru prsu a děložního hrdla u žen a nádoru konečníku a tlustého střeva u obou pohlaví. Svědčí o tom nižší než padesátiprocentní využívání účinných testů, plně hrazených zdravotními pojišťovnami.
Nádory prostaty předstihly rakovinu plic
Proto se středeční "květinový den" zaměřuje na prevenci. "Letos věnujeme pozornost hlavně mužům a výskytu karcinomu prostaty. Počty nově hlášených nádorů prostaty v poslední době u mužů předstihly doposud nejčastější rakovinu plic," upřesnili organizátoři Českého dne proti rakovině.
Veřejnost riziko onemocnění bere málo na vědomí, avšak situace ve výskytu i úmrtnosti na rakovinu tlustého střeva a konečníku je v Česku alarmující. Za posledních padesát let vzrostly počty pacientů i zemřelých takřka na trojnásobek.
Včasné odhalení je zárukou vyléčení
Profesor Dienstbier vysoké počty okomentoval: „Je pravda, že choroba postihuje hlavně starší lidi. Avšak recept na účinnou obranu, totiž na preventivní sledování zdravého stavu zažívacího ústrojí, spočívá v aktivním přístupu mladších ročníků. Bohužel z lehkomyslnosti, ostychu či strachu volí mnozí z nás pštrosí politiku – nedbat o sebe.
Většina onemocnění je odhalena, až když je pozdě. 60 procent pacientů s nádory tlustého střeva a konečníku přichází k lékaři v posledním, čtvrtém stadiu choroby, kdy je šance na vyléčení už mizivá (12 procent). Zato v časných stadiích má každý vysokou naději na uzdravení (75 %).“
Jak říká MUDr. Jan Novotný: "I přes evidentní pokrok ve vývoji protinádorových léčiv, jako jsou cytostatika, je však třeba mít stále na paměti, že je vhodné se z hlediska nádorů věnovat především prevenci, abych nádor nedostal, než být kandidátem kvalitní protinádorové léčby, které k optimu přeci jen nějaké ty krůčky chybí."
Občané podporují kampaň, péči o nemocné i výzkum
Co se týče sbírky, prodejem květinek se stužkou a výnosem z dárcovských sms, Liga proti rakovině získala prostředky, díky nimž může financovat preventivní osvětové kampaně zaměřené na péči o vlastní zdraví, zlepšovat péči o nádorově nemocné, provozovat nádorovou telefonní linku, organizovat dotované rekondiční pobyty, vydávat preventivní poradenské brožury a publikace.
V neposlední řadě se díky občanům daří podporovat výzkum, výuku a investiční dovybavení komplexních onkologických center.
Evropský kodex proti rakovině – hlavní zásady a doporučení
1. Nekuřte! Pokud kouříte, přestaňte. Nejste-li schopni přestat, rozhodně nekuřte v přítomnosti dětí.
2. Vyvarujte se obezity.
3. Denně vykonávejte nějakou tělesnou činnost.
4. Jezte denně více různých druhů ovoce a zeleniny, alespoň v pěti porcích. Omezte příjem potravin obsahujících živočišné tuky.
5. Jestliže pijete alkohol, ať již pivo, víno nebo koncentráty, snižte spotřebu na dva nápoje denně, jste-li muž, a na jeden, jste-li žena.
6. Nevystavujte se nadměrnému slunečnímu záření. Zvlášť důležité
je chránit děti a mladistvé. Ti, kdo mají sklon se rychle spálit, se musí chránit během celého života.
7. Dodržujte přesně pravidla ochrany před známými rakovinotvornými látkami. Dodržujte všechny zdravotní a bezpečnostní předpisy při styku s látkami, které mohou způsobit rakovinu. Dodržujte směrnice radiační hygienické služby.
8. Ženy od 25 let by se měly zapojit do skríningu děložního hrdla v programu se zajištěnou kontrolou kvality v souladu se Směrnicemi Evropské unie.
9. Ženy od 45 let by se měly zapojit do mamárního skríningu v programu se zajištěnou kontrolou kvality v souladu se Směrnicemi Evropské unie.
10. Ženy a muži od 50 let by se měli zapojit do skríningu tlustého střeva a konečníku v programech se zajištěnou kontrolou kvality.
11. Účastněte se očkovacích programů proti infekci způsobené virem hepatitidy B.