Článek
Provedli studii, která odhaduje důsledky kouření v celostátním měřítku, tedy s ohledem na šedesátimiliónovou populaci. Dospěli k těmto šokujícím číslům:
- Ve věku od 30 do 50 let má kvůli cigaretám problémy s potencí 120 000 mužů.
- Rakovinou děložního čípku v důsledku kouření onemocní 1200 žen. Přitom právě tento typ je mezi rakovinami v celosvětovém měřítku největším zabijákem.
- Cigarety mohou mít na svědomí až 5 000 samovolných potratů (pravděpodobnost potratu je u kuřaček vyšší o čtvrtinu), 420 mrtvě narozených dětí, 260 úmrtí před čtvrtým týdnem života a 14 až 19 000 dětí s nízkou porodní váhou.
Úspěch umělého oplodnění klesá
Tyto děti jsou přitom nejen menší, ale bývají i více nemocné a častěji trpí dlouhodobými zdravotními obtížemi. Nepříznivý vliv má kouření i na kvalitu mléka kojících žen.
Pokud mladý pár usiluje o početí, pak mu kouření rozhodně neprospěje. Plodnost ženy klesá o 10 až 40 procent, mužům ubývají spermie, případně jsou častěji deformované nebo nepohyblivé. Ilustrují to i výsledky umělého oplodnění, při kterých lékaři vstřikují jednu spermii přímo do odebraného vajíčka. Zatímco ženy nekuřáků otěhotní ve 38 procentech případů, u manželek kuřáků se zaznamená úspěch jen u 22 procent.
Škodí i pasivní kouření
Těhotným ženám může škodit i pasivní kouření, například děti zaměstnankyň barů či restaurací bývají při narození o 70 g lehčí než ostatní.
Proto lékaři navrhují, aby ženy, které se na pracovišti nemohou vyhnout tabákovému dýmu, byly po celou dobu těhotenství na mateřské dovolené. Dostávaly by ovšem plný plat, protože se jedná o problém na straně zaměstnavatele.
Pasivní kouření u dětí výrazně zvyšuje riziko syndromu náhlého úmrtí, respiračních onemocnění a vzniku astmatu; ročně má na svědomí asi 17 tisíc hospitalizací.
Náklady na léčení potíží vzniklých v důsledku kouření se odhadují na 1,5 miliardy liber ročně.