Článek
Krvácením dásní trpí až 90 procent dospělé populace. Dáseň postižená zánětem je křehká, oteklá a velmi snadno se poraní. Zánět způsobuje bělavý povlak na zubech, zvaný zubní plak a obsahující obrovské množství mikroorganismů.
Plak se hromadí u zubních krčků
Zubní plak se tvoří prakticky neustále a hromadí se zejména v okolí krčků zubů – tam, kde se stýká měkká zranitelná dáseň s tvrdou sklovinou zubu. Pokud není zubní plak pravidelně odstraňován, začínají v něm bujet škodlivé bakterie.
Dáseň nezvládne odolávat takovému náporu, otéká, zarudne a začíná krvácet při sebemenším podráždění, později i samovolně.
Zánět může přes dáseň pronikat ještě hlouběji do zubního lůžka, kde je schopen zničit jemné vazivo ukotvující zuby v čelisti a nakonec dokonce i samotnou kost.
Pak už se jedná o parodontózu, která mnohdy končívá vypadnutím i jinak zdravých zubů. Bohužel se toto onemocnění u nás vyskytuje stále častěji. A přitom stačí tak málo, pravidelně a správně si čistit zuby a nezanedbávat návštěvy u stomatologa.
Účinně předejít parodontóze můžeme tedy jedině díky správnému a pravidelnému čištění zubů,
Zuby bychom si měli čistit alespoň dvakrát denně měkkým zubním kartáčkem po dobu nejméně tří minut. Neméně důležitou věcí je správný výběr zubní pasty. I když se to nezdá, i zubní pasta může obsahovat účinné látky, tak jako léčiva.
„Většina lidí výběr zubní pasty podceňuje, což je chyba. V dnešní době jsou na trhu k dostání tzv. terapeutické zubní pasty, které pomáhají proti zánětu dásní preventivně a zároveň bojují i proti jeho prvním příznakům. Včasná prevence správnou terapeutickou zubní pastou pomůže zánět dásní i jeho projevy eliminovat,“ upozornil profesor Zdeněk Broukal.