Článek
Některé zhoubné nádory do krevního řečiště vyplavují svou DNA, a to již v období, kdy se jedinec cítí ještě zdráv a neobjevují se u něj žádné příznaky onemocnění.
Neděje se tak u všech nádorů, nicméně minimálně u 50 druhů ano. Američtí vědci nyní přišli s testem, který dokáže tuto DNA v krvi detekovat a na základě speciálního vzorce odhadnout i proměny této DNA, které ukazují na onemocnění rakovinou.
Test byl přitom nejúspěšnější u 12 typů rakoviny. Například u nádorů plic, vaječníků, žaludku či lymfomů, ale i tolik obávané rakoviny slinivky břišní, kde je úspěšnost přežití pouze 5%, a to právě kvůli pozdní diagnostice onemocnění, přičemž krevní test odhalil problém včas až u 63 % případů.
Nové přístroje zkrátí léčbu rakoviny
Další výhodou testu je, že v okamžiku, když už má nemocný zdravotní problémy, dokáže poměrně přesně určit (až s 96% úspěšností), o jaké konkrétní nádorové onemocnění se jedná.
Za onkologickým onemocněním stojí z více jak třetiny špatný životní styl
Vědci budou dál ve výzkumu testu pokračovat, jelikož chtějí ještě zlepšit jeho přesnost při odhalování časných stadií rakoviny. Výzkum testu je financován a vyvíjen americkou společností Grail, první závěry výzkumu byly publikované v odborném časopise Annals of Oncology.