Článek
Silné kuřačky mají menší pravděpodobnost, že při umělém oplodnění skutečně otěhotní, a to dokonce i s darovanými vajíčky. Experti z lisabonské kliniky pro umělé početí tvrdí, že pokud žena kouří více než deset cigaret denně, zhoršuje se schopnost její dělohy přijmout embryo.
"Kouření cigaret negativně ovlivňuje pravděpodobnost úspěšného otěhotnění, a to i když vajíčka pocházejí od nekuřačky," řekl podle agentury Reuters vedoucí výzkumného týmu Sergio Soares z lisabonské kliniky. "Poprvé se tak prokázal dopad konzumace tabáku na dělohu."
Ženy které nekouří, měli mnohonásobně vyšší šanci na otěhotnění
Vědci porovnali úspěch mimoděložního oplodnění za použití darovaných vajíček u 44 silných kuřaček, které kouřily více než deset cigaret denně, a 785 žen, které nekouřily nebo byly jen lehkými kuřačkami (vykouří méně než 10 cigaret denně).
"U žen, které nekouřily nebo kouřily jen málo, byla výrazně vyšší míra otěhotnění ve srovnání s těžkými kuřačkami. V první skupině otěhotnělo 52,2 procenta žen, v té druhé zhruba jen třetina.
U silných kuřaček je paradoxně častější výskyt vícečetného těhotenství
Podle studie nemá mírné kouření téměř žádný dopad na to, jak děloha přijme embryo.
I když silné kuřačky mají menší pravděpodobnost otěhotnění, paradoxně se u nich vyskytlo častěji mnohočetné těhotenství; a to u 60 procent z nich, zatímco u nekuřaček to bylo 31 procent. Bohužel ani to není příliš dobrou zprávou, protože už i dvojčata jsou velkým nebezpečím pro matku i pro děti samotné.
Nedávná studie také ukázala, že u mužů, kteří kouří, se častěji vyskytuje impotence.
Kouření má negativní vliv nejen na plodnost, ale také zvyšuje riziko srdečního infarktu, mozkové mrtvice, dýchacích problémů, rakoviny plic a dalších orgánů.