Článek
Kosmetické oleje umí s naším tělem doslova zázraky. Umí vyhladit jemné vrásky, navrátit pleti pružnost, krásu nebo hydratovat suchá místa na těle či obličeji. Vyrábí se speciální na poškozené a namáhané konečky vlasů, do koupele, sprchy.
Masážní a relaxační přípravky skvěle vynahrazují stará dobrá tělová mléka. Ale objevují se dokonce i speciální oleje na pokožku obličeje, které hydratují a obnovují pleť, když je zatěžována třeba právě zimním počasím. Oleje se pro kosmetické účely využívaly od nepaměti. Přesto se ale jako nezbytná součást vybavení každé ženy ve světě krásy staly poměrně nedávno.
Velkým plusem olejů je nejenom jejich konzistence a dobrá snášenlivost, ale i obsah mastných kyselin omega 3, 6 a aktivní antioxidační složky. "Olejová konzistence vyplní póry a vytvoří bariéru proti nežádoucím vlivům z okolí. Ať už se jedná o nečistoty nebo i o chlór z vody, který pokožku vysušuje. Doporučuji oleje i pro zjemnění pokožky a při léčbě jizviček," říká MUDr. Monika Kavková z kliniky Yes Visage.
Jak na: Vlasy
Dříve se oleje na vlasy netěšily příliš velké oblibě. Vlasy po nanesení totiž vypadaly zplihlé a mastné. Současné kvalitní přípravky v sobě mají receptury, které umožňují rovnoměrné nanášení a téměř okamžité vstřebávání. Vlasy tak nejsou zatížené a oleje začínají okamžitě účinkovat. Kapky oleje vlasy vyhlazují a poskytují jim královský lesk a plnější vzhled. V zimním období je používání olejů vhodné hlavně na zatěžované, suché a roztřepené konečky, které v mrazech trpí.
„Nejčastější chybou v péči o vlasy v zimním období je chodit ven s mokrými vlasy nebo v nich chodit spát. Své vlasy dobře vysoušejte a používejte po každém mytí kondicionér. V zimě jsou výborné také hydratační kúry a do suchých vlasů doporučuji určitě oleje. Například arganový, který je zastoupen ve většině profesionálních vlasových přípravků,” radí kadeřník Petr Vacátko z Bomton Loft studia.
Jak na: Pleť
Velkou výhodou kosmetických olejů, na rozdíl od krémů, je jejich okamžitá hydratace a magická moc při pomoci vyhlazování pleti. Oleje totiž dokážou zpomalovat proces stárnutí, zvyšují odolnost pleti i její regeneraci. Dále ji také vyživují a účinně chrání před nepřízní počasí a jinými okolními vlivy. Jak je ale používat?
Nejlépe uděláte, pokud pleťový olej použijete těsně před spaním. Obličej umyjte, napařte horkou žínkou nebo nad umyvadlem a do vlhké pleti naneste olej. Tímto způsobem se přípravek do pleti nejlépe vstřebá. Na obličej stačí většinou jedna až dvě kapky oleje, které rozetřete v dlaních a jemně jimi obličej promasírujte.
Jak na: Tělo
Možná jste k používání tělových olejů poněkud skeptičtí a bojíte se, že pak vše, čeho se dotknete nebo si na sebe oblečete, bude plné mastných skvrn, které se dají jen velmi těžko vyprat. Myslete proto na to, že tělový olej by se měl vždy používat na vlhkou pokožku pro lepší vstřebání do kůže. A to právě proto, aby na suché kůži nedělal mastné mapy.
Pokud olej nanášíte přes den, jako podklad použijte hydratační tělové mléko na bázi vody, kterým pokožku natřete ještě před použitím oleje. Olej se pak lépe nanáší, vpíjí a na kůži nezůstanou žádné stopy po jeho aplikaci.
Jak na: Zbytek těla
Speciální oleje se vyrábí na celé tělo, a to včetně nehtů nebo nehtové kůžičky. Taková péče je důležitá pro krásné a pěstěné nehty. Pokud si budete nehty zkrášlovat, po odlakování staré barvy ruce opečujte speciálním olejem na zjemnění nehtové kůžičky. Po nalakování zakápněte kapkami, které je rychle vysuší.
Jestli si chcete odpočinout po náročném dni, napusťte si vanu, do které přidejte pár kapek vonného oleje. Po koupeli se už nemusíte více mazat tělovým krémem. Pokožka ve vodě olejovou koupel vstřebá a bude jemná, hebká na dotek a v případě použití kořeněného koupelového oleje i příjemně voňavá.
Pokud vás trápí atopický ekzém, lupénka nebo jiné kožní onemocnění, pak můžete vsadit na olej jakožto doplněk stravy. Rozhodně neuděláte chybu a prokážete službu i svému zažívacímu traktu.