Článek
Neřadíme se tedy mezi cílevědomé vegetariány, ostatně tento stravovací režim ani striktně nedodržujeme. V konečném výsledku však můžeme dělat ve svém jídelníčku chyby, kterým se poučený vegetarián vyhne.
Pokud nekonzumujeme maso a další potraviny živočišného původu vůbec, vystavujeme se nebezpečí nedostatku železa, vápníku a zinku, organismu chybí vitamín D a B12, nedostává potřebné množství plnohodnotných bílkovin. Tato rizika se minimalizují nebo zcela mizí při pestré lakto-vegetariánské stravě.
Dobrým zdrojem železa se v ní stávají celozrnné obiloviny, rýže, luštěniny, ořechy, žloutek, špenát, kapusta, meruňky, hrušky a mořské řasy. Zinek dodají organismu ovesné vločky, pivovarské kvasnice, listová zelenina, vejce a mléko.
Vodítkem by se nám měla stát pyramida zdravé výživy, kterou vydatně podporuje každodenní fyzická aktivita. Základ jídelníčku tvoří celozrnné výrobky, luštěniny, ovoce a zelenina. Něco z toho je žádoucí konzumovat v každém jídle. Jednou denně potřebujeme oříšky nebo nějaká semínka (dýňová, slunečnicová, sezamová apod.), rostlinné oleje a mléčné výrobky nebo bílky. Na vrcholu pyramidy, tedy v množství nejmenším, jsou vejce a sladkosti, jež si můžeme dopřát jednou týdně.
Doporučené denní množství tekutin činí i v tomto případě tři litry denně. K alkoholu je třeba přistupovat velmi opatrně.
Při přechodu na bezmasou stravu je třeba zejména v začátcích pečlivě hlídat nejen nutriční, ale také energetický obsah stravy. Znamená to především nezvyšovat přísun tuku, například v různých omáčkách a pomazánkách, a neholdovat příliš sladkým jídlům. Ukázněnost, která přejde postupně ve zvyk, se vyplácí. S rozumným bezmasým stravováním bývá totiž většinou spojen i menší výskyt různých civilizačních onemocnění.
Výzkumy navíc ukazují, že lidé, kteří takto změní životní styl, velmi často zlepšují svou celkovou životosprávu: více se hýbou, nepřehánějí to s alkoholem a dokonce přestávají kouřit. Po určité době pak zjišťují, že je celkem snadné nepouštět si příliš k tělu stresy. Někteří vědci se domnívají, že o výrazné snížení spotřeby masa, popřípadě o jeho úplné vyloučení z jídelníčku, si jednoduše řekl unavený organismus.