Článek
Britští lékaři upozorňují na možnost zanesení nepříjemné infekce do oka, pokud si uživatel před mytím obličeje čočky z očí nesejme.
"Při mytí obličeje se může dostat do očí jednobuněčný organismus zvaný Acanthamoeba, který způsobuje nepříjemné a vážné tvoření vřídků na oční rohovce. I když vzácně, může jít v některých případech o velmi bolestivé onemocnění, které může vést až ke slepotě," uvedl specialista v oboru oftalmologie John Dart z londýnské oční kliniky pro magazín New Scientist.
"Jde o děsivou nemoc. Velice těžce se léčí a je obtížné ji vymýtit úplně," dodal. A právě lidé s kontaktními čočkami jsou k této infekci náchylnější než ostatní.
Podle jeho slov onemocní ve Velké Británii touto nemocí jeden z třiceti tisíc uživatelů kontaktních čoček. Ve Spojených státech je toto číslo patnáctkrát vyšší, zatímco v Holandsku sedmkrát.
Voda na prstech - zdroj infekce
Největším riskem je umývání obličeje s kontaktními čočkami v očích nebo vyndavání čoček mokrými prsty umytými vodou z vodovodu.
Ještě donedávna musela mít podle nařízení každá britská domácnost zásobník na vodu, která nebyla vždy dostatečně upravená a chlorovaná. Právě takovéto prostředí je podle doktora Darta nejvhodnějším místem pro rozmnožování Acanthamoeby.
"Uskutečnili jsme společně s kolegy testy DNA z organismů, které jsme našli v osmi pacientech a srovnali je s testy vody v jejich vodních zásobnících. Šest jich bylo identických, u nich voda byla skutečně zdrojem infekce," uvedl lékař.