Článek
Kompresní terapie pomáhá proti městnání krve v cévách, ke kterému dochází při nedostatečné funkci žilních chlopní a malém pohybu, podporuje návrat krve zpět k srdci. „Komprese funguje tak, že vyvíjí vnější tlak na dolní končetiny, zmírňuje otoky, pocity těžkých nohou, bolesti a noční křeče a celkově zlepšuje projevy spojené s chronickým žilním onemocněním,“ vysvětluje dermatoveneroložka Julia Černohorská.
Podle odborníků je efekt kompresní terapie skutečně velký, což potvrzuje i studie, která porovnávala kvalitu života lidí s žilním onemocněním před nošením kompresních punčoch a po 6 měsících používání.
Většina účastníků na konci hlásila výrazné zlepšení. Pozitivní posun zaznamenali lidé trpící trvalými otoky. Spokojeni byli po půl roce i lidé s metličkami a křečovými žilami. Všichni si chválili výrazně lepší fyzický stav, menší bolest, celkovou vitalitu a také náladu.
Varovné příznaky upozorňující na problémy s krevním oběhem
Nicméně sázet při léčbě chronického žilního onemocnění jen na kompresní terapii nestačí. Ve většině případů je zapotřebí užívat i venofarmaka, tedy léky na zpevnění žilní stěny a proti tvorbě žilního zánětu. Díky těmto lékům je žilní stěna odolnější vůči tlaku hromadící se krve.
Proto je důležité nespoléhat jen na samoléčbu, ale vždy navštívit odborníky na žilní onemocnění a společně hledat optimální řešení.
Kdy může kompresní terapie pomoci
- při prevenci a léčbě bolavých a oteklých nohou žilního původu
- při prevenci a léčbě bolavých a oteklých nohou lymfatického původu
- při léčbě žilní trombózy
- při dlouhém cestování
- v těhotenství
- při chůzi a běhu
- při sedavém zaměstnání
Aby kompresní terapie fungovala, je důležité zvolit správný typ
Pokud vám praktický či cévní lékař doporučí nosit kompresní punčochy či podkolenky, pak by vám měl poradit i vybrat správný typ.
Kompresní punčochy a podkolenky mají čtyři třídy komprese, a ne každá je vhodná pro každého. „Punčochy s nižším tlakem se lépe natahují, ale tlak vyvíjený na nohu nemusí být dostatečný a v takovém případě je nošení bez většího efektu. Volba špatného typu těchto výrobků může naopak způsobit víc škody než užitku,“ upozorňuje Černohorská.
Samozřejmě kompresní terapii lze zařadit i v rámci prevence žilního onemocnění, a tedy i v době, kdy ještě žádné potíže nepociťujete. Jejich přínos oceníte zejména na cestách, kdy se dlouhé hodiny nepohnete z místa, ale i na pěších túrách nebo při běhání.
„Při delším cestování v letadle či autobuse je dobré vždy zvážit nasazení kompresních podkolenek, které mohou pomoci. Stejně tak je dobré během jízdy či letu každou hodinu vstát a projít se v uličce. Výborná je i cévní gymnastika, kdy si vsedě opřete chodidla o zem a střídavě je stavíte na paty a co nejvýše na špičky. Udržujte svižné tempo a můžete i střídat polohy – jedna noha na špičce, druhá na patě a naopak,“ doporučuje fyzioterapeutka Iva Bílková z FYZIOkliniky.
Jakou sílu komprese zvolit?
Síla komprese se měří stejně jako u krevního tlaku v jednotkách mmHg – tedy v milimetrech rtuťového sloupce. Čím vyšší je číslo před mmHg, tím se jedná o vyšší účinnost komprese.
10–17 mmHg: Podpůrná kompresní třída (tzv. A): Jde o nejnižší účinnost stahovacích pomůcek. V této úrovni zlepšují krevní oběh, fungují jako spolehlivá prevence vzniku křečových žil. Brání vzniku občasných otoků a hodí se k zabránění rozvoje křečových žil v průběhu těhotenství. Podpůrná kompresní třída je volně prodejná.
18–21 mmHg: První kompresní třída (CCL1): Zdravotní punčochové zboží první kompresní třídy je vhodné pro pacienty s existujícími křečovými žilami. Zmírňují bolesti a brání dalšímu postupu žilního onemocnění. První kompresní třída je volně prodejná.
22–32 mmHg: Druhá kompresní třída (CCL2): Tyto pomůcky se obvykle doporučují po chirurgickém zákroku při křečových žilách jako prevence před vznikem nových varixů. Druhá kompresní třída je na předpis i volně prodejná.
33–46 mmHg: Třetí kompresní třída (CCL3): Velmi vysoká účinnost komprese se využívá po operacích, aby nedošlo ke vzniku trombů (krevních sraženin), při flebolymfedémech a při pokročilých stadiích chronického žilního onemocnění. Třetí kompresní třída je pouze na lékařský předpis.
Nad 50 mmHg: Čtvrtá kompresní třída (CCL4): Tato nejsilnější komprese se využívá při léčbě lymfatických otoků. Čtvrtá kompresní třída je pouze na lékařský předpis.
Chronické žilní onemocnění trápí každou druhou ženu
Může se vám hodit na Zboží.cz: Kompresní dámské punčochy