Článek
Začít můžete cvičit sami a ještě lépe komplexní, nikoli izolované cviky, kterým můžete postupně přidávat na složitosti. Komplexní a ve všech rovinách proto, abyste procvičili svaly celého těla, stejně jako se tomu děje, když nastupujete a vystupujete z auta, vylézáte z vany či postele.
Vaše tělo jednoduše potřebuje cvičit všechny roviny pohybu. Chodíte, běháte, skáčete, tlačíte, taháte, klečíte, ležíte... a to ve všech různých polohách či výškách, takže ´funkční trénink´, tedy pohyb vykonaný ve 3D, vám rozhodně prospěje.
Přikládáme několik tipů na cviky pro začátečníky i pokročilé od Radka Pajiče, osobního trenéra a výživového specialisty z pražského studia Bomton Power Concept, které si můžete časem ztížit různými expandéry, činkami apod. Před každým cvičením byste se měli zahřát. Radek Pajič doporučuje dynamický strečink.
1. Boční prkno s rotací
Cvik je skvělý na střed těla, břišní svaly stejně jako pro mobilitu páteře. Můžete opakovat 10, 15, 20x na každou stranu, podle toho, jak se cítíte na časový úsek: 20, 40, 60 vteřin atp.
Postupně můžete přidat jednoruční činku, zvednout nohu apod. Cviky na střed těla zařazujte před silový trénink.
2. Vícesměrový dřep
Pokud chcete hubnout a mít funkčnější tělo, zařaďte tento dřep do svého tréninku.
Zapojíte více svalů, ale i mozek a spálíte tak více kalorií. Postupem času můžete měnit polohu nohou, přidat expandér na stehna, jednoruční činky do rukou apod. Počty opakování nebo časový plán můžete ponechat jako u prvního cviku.
3. Klik s rotací
Cvičit můžete nejprve jednu stranu, poté druhou, střídat levou a pravou. Počet opakování od 10 na každou stranu či od 20-30 vteřin a zvyšovat. Přidat lze následně expandéry, činky dle libosti.
Po cvičení byste se měli zklidnit, vydýchat a vaše tepová frekvence by měla dojít do normálního stavu. Statický strečink, masážní válce apod. jsou samozřejmě žádoucí pro lepší regeneraci svalů.