Článek
Nová studie analyzovala data ze dvou rozsáhlých průzkumů o tom, jak Američané tráví svůj volný čas. Do studie bylo zahrnuto více než 35 000 respondentů.
Výsledky výzkumu ukázaly, že lidé s dostatečným volným časem mají obecně vyšší úroveň subjektivní pohody, ale jen do určité míry. Konkrétně lidé, kteří měli až dvě hodiny volného času denně, uváděli, že se cítí lépe než ti, kteří měli na své zájmy méně času. Ti, kteří ale měli pět a více hodin volna denně, se naopak cítili hůře.
Tato zjištění naznačují, že i co se týče volného času, je správně držet se zlaté střední cesty, což znamená vyhradit si 2–3 hodiny na činnosti, které vám dělají radost.
Nuda může dětem i prospět
„Mít málo volného času pochopitelně našemu psychickému i fyzické zdraví neprospívá. Výzkum ale ukázal, že i opačný extrém není pro naše tělo žádná výhra,“ říká hlavní autorka studie Marissa Sharifová pro Huffington Post.
Kvalita nad kvantitou
Většina lidí si samozřejmě uvědomuje, že přílišná práce není zdravá a je spouštěčem stresu. Tato studie ale ukazuje, že více volného času není zárukou štěstí, jak se někteří lidé domnívají.
Odborníci například poznamenávají, že někteří lidé bojují s úzkostmi či depresemi při odchodu do důchodu. Důvodem je nedostatek stimulů a vytrhnutí z přirozeného prostředí.
„V případech, kdy se lidé ocitnou s nadměrným množstvím volného času, jako je odchod do důchodu nebo odchod z práce, naše výsledky naznačují, že by těmto jednotlivcům prospělo, kdyby svůj nově nalezený čas strávili účelně,” říká Sharifová.
I proto se v doprovodném výzkumu většina dotázaných svěřila, že i kdyby měli více volného času, chtěli by jej trávit produktivně, a to například sportem či koníčky, které nějakým způsobem rozšiřují schopnosti.