Článek
Vitamin B12 je nezbytný pro správné neurologické a metabolické fungování, včetně transportu kyslíku v těle. Zároveň je nedílnou součástí syntézy DNA a také pomáhá vyrábět myelin, ochrannou vrstvu pokrývající nervové buňky.
Náš organismus se tudíž bez vitaminu B12 neobejde, a jelikož si ho sám nedokáže vytvořit, je zapotřebí ho získat stravou.
Jaké potraviny obsahují nejvíce vitaminu B12
- droždí
- vejce
- sýr
- mléko
- jogurt
- obohacená rostlinná mléka
- obohacené snídaňové cereálie
- hovězí, játra a kuřecí maso
- ryby, včetně konzerv tuňáka, lososa či pstruha duhového
- škeble
Kdo je náchylný k nedostatku vitaminu B12?
Denní doporučená dávka vitaminu B12 je u dospělých 2,4 μg (mikrogramu). Přestože se jedná o velmi malé množství, například vegetariáni a vegani mohou mít i tak problém jej do těla dostávat v dostatečném množství. Odborníci jim proto doporučují užívat doplňky stravy.
Problémy s dostatečnou absorpcí vitaminu B12 mohou mít i lidé s celiakií (nesnášenlivost lepku) či Crohnovou chorobou. Tento vitamin se totiž vstřebává v tenkém střevu a právě tyto nemoci mohou způsobit, že se přes dostatečné množství vitaminu ve stravě vstřebá do organismu mnohem menší množství.
Deset příznaků nedostatku železa v krvi
Stejné potíže mohou způsobit i různé chirurgické zákroky žaludku a tenkého střeva. Aby se vitamin B12 dobře vstřebal, je k tomu ještě zapotřebí protein, který se vyrábí v žaludku, tudíž po některých zákrocích dostatek proteinu může chybět.
S nedostatečným vstřebáním vitaminu B12 se ale mohou setkat i lidé s některými autoimunitními onemocněními, včetně cukrovky I. typu, či lidé trpící na reflux.
K nedostatku B12 jsou náchylní i staří lidé, jelikož se jim již nevytváří tolik žaludeční kyseliny.
Jaké živiny nám chybějí při dietách
Příznaky nedostatku vitaminu B12
- únava
- anémie
- dušnost
- závratě
- bledá či nažloutlá kůže
- deprese
- bolestivost úst a jazyka
- nepravidelné srdeční rytmy
- ztráta váhy
- potíže s udržením rovnováhy
- neurologické problémy, jako je brnění rukou a nohou
- svalová slabost
- změny osobnosti
- nestabilní pohyby
- duševní zmatek či zapomnětlivost
Co dělat při nedostatku vitaminu
V první řadě je zapotřebí zajít k praktickému lékaři a nechat si udělat krevní testy, které potvrdí, že máte v těle nedostatek tohoto vitaminu. Někdy jsou ale zapotřebí i další vyšetření, protože někteří lidé kvůli špatné absorpci tohoto vitaminu potřebují do těla dostat mnohem víc, než je doporučené množství.
„Zdraví dospělí, kteří preferují rostlinnou stravu, by měli denně do těla dostat alespoň 50 mikrogramů B12 nebo 2000 mikrogramů týdně, podobné doporučení platí i pro těhotné a kojící ženy,” doporučuje na svém blogu dietoložka Whitney Englishová.
Lidé by se podle ní neměli bát, že se daným vitaminem předávkují. B12 je rozpustný ve vodě a tělo tudíž vyloučí vše, co nepotřebuje. Pokud se ale chystáte brát doplňky stravy s tímto vitaminem, raději vše zkonzultujte se svým lékařem, zvlášť berete-li pravidelně nějaké další léky či doplňky stravy.
Zase ta deprese aneb Co nám ničí psychické zdraví
Vitamin B12 a koronavirus
Nedávná studie, která byla provedena v asijském Singapuru, zjistila, že vitamin B12 může s pomocí dalších látek zmírnit příznaky onemocnění covid-19.
Když lékaři nemocným podali 500 μg vitaminu B12, 1000 IU vitaminu D a hořčík, došlo ke zlepšení zdravotního stavu lidí s těžkou formou onemocnění. Snížila se u nich potřeba kyslíku a další podpory intenzivní péče.
Může se vám hodit na Zboží.cz: