Článek
Odborníci zjistili totiž, že kmenové buňky ze sítnice lidského oka, které přenesli do očí myší, se dokázaly regenerovat. Vědci z torontské univerzity nyní budou dále zkoumat, zda se totéž odehraje u nemocných očí a zda je bude možné tímto způsobem léčit.
Sítnice je orgán, v němž se světelné paprsky mění v obrázky. Obrázky se pak mění v elektrické impulsy a ty jsou posílány do mozku. Sítnice obsahuje milióny buněk zvaných fotoreceptory, které obsahují oční pigmenty. Když světlo dopadne na tyto pigmenty, na krátko ztratí barvu. Tento proces odbarvení vyvolá nervové impulsy, které se přenášejí do mozku.
Výzkum budoucího vývoje
Vědci odebrali kmenové buňky ze sítnice mrtvých lidí a transplantovali je do očí novorozené myši. Transplantované buňky se vyvinuly ve fotoreceptory. Vědci nyní zkoumají, zda se kmenové buňky sítnice ze zdravých myší budou dále vyvíjet, když budou transplantovány myším s očními nemocemi.
Kmenové buňky sítnice by se mohly použít k léčení degenerativního onemocnění sítnice, které vede neodkladně ke zhoršení zraku a následně ke slepotě. Lidstvo nemá zatím na tuto chorobu odpovídající léčbu.
Ředitel biologické laboratoře kmenových buněk z londýnské královské akademie Stephen Minger označil zprávu kanadských vědců za velmi nadějný počin. Bude důležité dokázat, že implantované buňky fungují normálně, a hlavně, že jsou funkční v nemocném prostředí. Je také třeba zjistit, zda je možné vyvinout dostatečný počet buněk, které by mohly vyléčit poškození u lidí.