Článek
Informoval, že téměř 22 procent osob s tímto onemocněním je ve věkové kategorii 50 až 64 let. "Jsou to většinou lidé, kteří chodí do přírody, sbírají houby nebo si koupili horská kola a cestují na nich. A protože klíště je ve výšce zhruba 30 až 60 centimetrů nad zemí, přichytí se na člověka velmi snadno," vysvětlil Daniel.
U starších osob má nemoc závažnější průběh
Dodal, že rodiče většinou dávají očkovat své děti, protože se bojí, aby se nenakazily, ale právě střední a starší věková generace je ohrožena stejně, ne-li víc než děti. "Navíc toto onemocnění má u starších lidí mnohem závažnější průběh než u mladých, vyžaduje delší pobyt v nemocnici a dokonce i pobyt na jednotce intenzivní péče s řízenou plicní ventilací." Také rekonvalescence a rehabilitace bývá velmi dlouhá.
Za ochranu před klíšťovou encefalitidou u starších lidí se přimlouvá i doktor Václav Chmelík, primář Nemocnice České Budějovice. "Starší lidé by neměli podceňovat význam očkování," konstatoval Chmelík. Právě v zimním období je pro očkování nejvhodnější doba, aby na jaře, kdy klíšťata jsou už aktivní, měl člověk dostatek ochranných látek.
Hlasujte v anketě pod článkem: |
Necháte se letos očkovat? |
První dvě dávky se aplikují s odstupem jednoho až tří měsíců, třetí dávka následuje po roce. V teplých měsících roku lze zvolit rychlé očkovací schéma, které dobu podstatně zkracuje. Většina zdravotních pojišťoven na očkování přispívá, ale jinak si ho pacient hradí sám. Cena jedné dávky činí v lékárně zhruba 300 korun.
"Očkování je nutné, protože klíšťata už jsou dnes prakticky na celém území republiky a nakazit se můžeme i v zahraničí na dovolené," varoval doktor Daniel.