Článek
„Pochopení emocí vyjádřených naším vlastním hlasem bylo častým sporem v oblasti psychologie,“ říká Petter Johansson, jeden z autorů studie ze švédské univerzity.
Dodává, že výzkum je prvním důkazem o přímé zpětné vazbě účinku na emocionální zážitek ve sluchové sféře.
Upravený hlas pro léčbu depresí
V souvislosti s novou studií, zveřejněnou v časopise Proceedings of the National Academy of Sciences, vytvořili výzkumníci i novou audio digitální platformu.
Tu použili k upravování hlasů účastníků studie poté, co byli dobrovolníci zaúkolováni přečíst krátkou povídku. Jejich upravený hlas jim pak pouštěli do sluchátek a pozorovali změny nálad.
Vědci zmanipulovali tón hlasu účastníků tak, aby zněl vesele nebo smutně, a zjistili, že nálada jedince úzce souvisí s tím, jaký zrovna používá tón hlasu.
Tento objev podle jejich slov může být alternativní metodou pro jedince, kteří se léčí s poruchami nálady, například s depresemi. Podle nich by převyprávění emocionálních vzpomínek, nebo znovu popisování vzpomínek modifikovaným hlasem „mohlo vyvolat změnu postoje“ duševně nemocných lidí.
Veselejší vystoupení
Také debatovali o používání nové metody při koncertech a karaoke vystoupeních, a to tak, že navodí v lidech příjemnou náladu pomocí upraveného zvuku.
„Dříve bylo manipulování hlasem běžně používáno při řečnických vystoupeních, ale jen při předem namluvených proslovech. Dnes máme k dispozici verzi hlasově manipulační platformy, která je dostupná na našich webových stránkách. Každý si ji může stáhnout do svého počítače a experimentovat podle svých představ,“ řekl Jean-Julien Aucouturier z francouzského národního centra pro vědecký výzkum.