Článek
Výkyvy hladin hormonů doprovázejících porod, případně kojení. Nebo různé infekce, autoimunitní onemocnění či alergické reakce na hygienické prostředky, třeba na mýdlo. To jsou další možné příčiny.
Špatně působí i nezvládnuté stresy, úzkostné stavy a deprese, případně problémy ve vztazích s partnerem. U některých může hrát negativní roli také přílišné kouření a popíjení alkoholu.
Problémy se zvlhčením vaginy bývají někdy důsledkem odstranění dělohy nebo vaječníků, případně chemoterapie a ozařování u onkologických pacientek. Zhoršovat ho mohou i léky. Třeba určitá farmaka na alergii a vysoký krevní tlak, některá antidepresiva, antibiotika a inzulíny, určité typy antikoncepce a hormonálních léků, například na neplodnost nebo endometriózu.
Každoroční prohlídku u gynekologa se nevyplácí podceňovat
Někdy ale bývá příčinou i zdánlivá banalita, jako třeba přehnaná hygiena a používání nevhodného mýdla nebo sprchového gelu, které naruší správné složení poševního prostředí.
Problém je třeba řešit
V každém případě je potřeba, aby žena zašla za gynekologem a své potíže léčila. Ne každá to udělá. Spousta z nich nerada mluví o svých problémech. Za svou indispozici se stydí. Je to vlastně podobné, jako když muži mají řešit své problémy s erekcí.
Je však důležité, aby pacientky o svých potížích hovořily otevřeně, a to jak s partnerem, tak i s lékařem. Je to podstatné z medicínských a praktických důvodů, ale také kvůli dobrému soužití se svým protějškem.
Pokud žena začne mlčet, vyhýbat se debatě stejně jako pohlavním stykům, vydá se na cestu, která může snadno vést k problémům ve vztahu, případně až k vzájemnému odcizení.
Vaginismus: sexuální problém, který může rozbít vztah
Pokud se na problém podíváme z fyziologického hlediska, je pravdou, že dostatečné zvlhčení pochvy při pohlavním vzrušení bývá pro ženy něčím podobným jako erekce penisu u mužů.
Dalším signálem, že jsou připravené k pohlavnímu styku, je zvýšený objem cévního topořivého systému poštěváčku včetně jeho kořenů, které se opírají o stydkou kost. Ale také zvětšení malých pysků a topořivé bulby u poševního vchodu.
Tato sexuální reakce sice nedosahuje rozměrů a pevnosti ztopořeného pohlavního údu, je ale bezesporu důležitou změnou, která usnadňuje pohlavní spojení.
Co se děje s ženským tělem, když dlouho nemá sex
Vše o poševní tekutině
Poševní lubrikační tekutina má vazký charakter a lehce kyselou reakci. Tu zabezpečuje bakterie lactobacillus acidophilus, která se cítí ve zdravém poševním prostředí jako doma. Tím, že zvyšuje kyselost pochvy, pomáhá chránit tento citlivý a zranitelný orgán před běžnými bakteriálními nákazami. Škodlivým bakteriím totiž kyselé prostředí nevyhovuje a špatně se v něm i množí.
Slabší produkce poševní lubrikační tekutiny a horší prokrvení erekčních orgánů bývají obvykle projevem toho, že pacientku trápí porucha sexuální vzrušivosti. Pokud je tento problém výrazný, komplikuje zavedení pohlavního údu do pochvy a sexuální styk bývá pro ženu nejen nepohodlný, ale snadno i bolestivý.
Tato sexuální porucha se nazývá dyspareunie. Často trápí ženy v přechodu, ale může se objevit i u žen podstatně mladších. Zatímco u dam v menopauze jde většinou o projev klesajících hladin pohlavních hormonů, u těch mladších signalizuje spíš oslabený zájem o sex. Ale také oslabenou sexuální vzrušivost a často i problémy s dosažením orgasmu. To ostatně bývají nejčastější sexuální poruchy žen.
U vaginálních infekcí je důležité zjistit pravou příčinu
Potíže se suchou pochvou mohou být samozřejmě způsobeny i jinými příčinami. Nepříliš častým, avšak nepříjemným problémem bývá porucha zvaná vaginismus.
Žena při ní bolestivě reaguje na to, když jí cokoliv vniká do pochvy. Léčba této poruchy bývá pracná a dlouhodobá. Protože sex je pro ni spojený s bolestí a nepříjemnými zážitky, mívá o něj postižená pacientka menší zájem, a to se pak projevuje méně intenzivním zvlhčením vaginy.
Suchou pochvu dokáže u mladých žen způsobit také vleklý zánět poševního prostředí. Mívají k němu sklon ženy, které střídají hodně sexuálních partnerů. Každý z nich totiž představuje určitou bakteriální zátěž. Nemluvě o infekcích a pohlavních nemocech, které promiskuitní život často provázejí.
Někdy ale bývá příčinou ženských potíží „jenom“ horší odolnost jejich poševní sliznice proti nejrůznějším patogenům. U takto postižených dívek a žen je nutné, aby kladly velký důraz na intimní hygienu. Jejich sexuální partneři by měli naprosto samozřejmě používat při pohlavních stycích kondomy.
Syndrom neklidného přirození znepříjemňuje život mnohých žen
Zatímco u nás je pro ženy nejlepší, když nejsou vlhké moc ani málo, v Africe existují oblasti, kde muži po ženách vyžadují, aby jejich pochva byla spíš sušší. Pohlavní styk je v takovém případě daleko intenzivněji dráždí a víc si ho užívají. To se však nedá říct o ženách. Je taková soulož bolí a obvykle i zraňuje.
Přesto se snaží mužům vyhovět a různými tradičními postupy se pokoušejí pochvu zbavit „přebytečné“ vlhkosti. Tento častý zlozvyk však výrazně usnadňuje šíření pohlavních chorob, zejména pak HIV/AIDS.
Léčba problémů se suchou pochvou musí vycházet z toho, jaké jsou příčiny této poruchy. Z výše uvedeného je jasné, že jejich výčet je poměrně pestrý. Asi nejjednodušší řešení představuje poševní lubrikant v podobě krému či gelu. Usnadní zavedení pohlavního údu do pochvy. Jenže nedokáže zvýšit produkci vlastní poševní tekutiny. Při delším styku se pak zase objeví suchost a bolesti.
I proto je potřeba znova zdůraznit: žena musí zajít s touto indispozicí za specialistou.