Článek
Pokud se déle než dva týdny potýkáte s nedostatkem motivace, pocity sklíčenosti a únavy, pak to může být v důsledku nějakého zdravotního problému nebo psychické poruchy. Bagatelizovat tyto projevy se proto nemusí vyplatit.
Tento stav často doprovází:
- Pocity beznaděje
- Svalová tíha
- Podrážděnost a špatná nálada
- Neschopnost reflexe
- Tendence k prokrastinaci
- Ranní vstávání bez energie a radosti do nového dne
- Pocity vyčerpání a nedostatku energie
- Nedostatek iniciativy a motivace
- Obtížnost rozhodování
- Potřeba spát více, než je nutné
- Nedostatek zájmu o volnočasové nebo společenské aktivity
- Nulový výkon v práci nebo při studiu
- Anhedonie neboli neschopnost prožívat rozkoš
Často se tak děje v důsledku velkého stresu a množství povinností, kdy člověku začne docházet energie. Někdy za tím vším mohou stát i další potíže.
Zdravotní problémy
Pocity sklíčenosti, apatie a únavy jsou běžné u pacientů trpících poruchami štítné žlázy. U některých žen se v důsledku nepříznivých zkušeností vyvinou změny v ose hypotalamus-hypofýza-štítná žláza.
Lékaři by měli při tomto stavu vždy vyloučit i následující potíže:
- migrénu
- fibromyalgii (chronický, nezánětlivý muskuloskeletální syndrom, projevující se bolestí a ztuhlostí v různých částech těla bez vztahu ke kloubům)
- hormonální změny
- chronický únavový syndrom
- oslabený imunitní systém
- nespavost a další poruchy spánku
- špatnou stravu, chudou na důležité živiny
Jak bojovat s mentální únavou
Nuda a rutina
Jako lidské bytosti potřebujeme ve svém každodenním životě přijímat podněty, které jsou pro nás impulsem k činnosti, plánování a následování našich snů a cílů. Pokud tyto podněty nemáme, pak se to může odrazit i na naší náladě a psychickém rozpoložení.
Pokud tedy náš život pohltí rutina a nuda, náš mozek se tomu přizpůsobí a vše se odrazí na psychické kondici.
Chronický stres
Dlouhodobý stres může mít skutečně obrovský až zdrcující vliv na naše fyzické i duševní zdraví. Lidé ho přesto velmi podceňují. Přitom i výzkumy ukazují, jak při stresu a aktivaci určitých neuroendokrinních okruhů dochází ke změně procesů, které ovlivňují imunitní systém, ale i kardiovaskulární zdraví a další orgány v těle.
Tíha nevyřešených problémů
Na celkové rozpoložení má také vliv, když před sebou valíme hned několik nevyřešených problémů, se kterými si nedokážeme sami poradit. A je jedno, o co se jedná, zda o neshody ve vztahu ,či problémy v práci či kombinaci všeho možného, např. dlouhodobou frustraci z toho, že nemáme dostatek času na sebe či se nám vzdalují sny.
Jde o to, že jakmile je pro jedince život příliš komplikovaný, jeho mysl začne používat obranný mechanismus, který ho má upozornit na to, že takhle to dál nejde. A tou obranou může být i zmiňovaná únava.
Vyčerpání, projev depresivních poruch
Únava a nedostatek motivace mohou být i příznakem depresivních poruch. Podle vědců k depresi může dojít na základě zánětlivé aktivace imunitního systému, která ovlivňuje centrální nervový systém. To vysvětluje i pocit tíhy, bolesti svalů a vyčerpání, které nezmizí ani v okamžiku, kdy spíme i deset hodin vkuse.
Depresivní porucha se také může projevit:
- pocity beznaděje
- nízkým sebevědomím
- poruchami spánku
- negativními myšlenkami
- sebevražednými myšlenkami
- změnou stravovacích návyků
- neschopností řešit problémy
- anhedonií neboli neschopností cítit rozkoš a potěšení
Nevyřešené trauma
Každý z nás v nějaké etapě života zažije nějaké to trauma, ať už spjaté se ztrátou blízké osoby, emočním zhroucením, nehodou, přepadením či přírodní katastrofou apod. Každé trauma lze přitom zpravidla překonat, člověk na ně sice nezapomene, ale naučí se s ním žít, aniž by ho to nadměrně tížilo.
Někteří lidé ale nemohou zapomenout, zvláště pokud se tento negativní zážitek stal v jejich dětství. Právě v tomto čase totiž zvládáme situace hůře než v dospělosti.
Bohužel tato traumata mohou být velmi hluboká a škodlivá, a ač si to neuvědomujeme, velmi výrazně ovlivňují naši mysl i celý organismus. Existuje i studie, která potvrzuje, že trauma prožité v dětství může významně zvýšit rozvoj chronického únavového syndromu.
Za únavou, zadýcháváním, ale i padáním vlasů může stát nedostatek železa
Jak vyřešit nedostatek energie a motivace
Pokud se vám již delší čas nechce nic dělat, uděláte nejlépe, když navštívíte svého praktického lékaře a společně na základě vyšetření vyloučíte, že za vaším stavem nestojí žádný zdravotní problém.
Pokud vyšetření nic nepotvrdí, pak se snažte udělat ve svém životě několik změn.
Zkuste následující:
- stanovte si nové cíle
- naučte se techniky řešení problémů
- naučte se relaxační a dýchací techniky
- snažte se zařadit do své každodenní rutiny techniky pro zvládání stresu
- snažte se o racionalizaci negativních myšlenek
- uspořádejte si rutiny tak, abyste každý den měli i nějaký čas jen sami na sebe
- nalezněte své největší stresory, ať už jde o konkrétního člověka, či nějakou činnost
- snažte se více odpočívat, naslouchat sami sobě a pokuste se zjistit, co ve svém životě opravdu chcete
- i když se vám nechce nic dělat, překonejte se a začněte se alespoň hýbat, jděte např. na procházku. Pokud už začnete něco dělat, vaše tělo to nakopne a vaše myšlenky budou o mnoho optimističtější
- pokud u vás nic z výše zmíněného nebude fungovat, nebojte se požádat o pomoc odborníka. Pomocí psychoterapie identifikujete, co se s vámi děje, a pak společně naleznete to nejlepší řešení vašeho problému
Získejte energii na celý den, zacvičte si ranní jógovou sestavu
Jak se vyhnout únavě při nedostatku spánku
Může se vám hodit na Firmy.cz: Psychologické poradny