Článek
Ráno nezvoní budík, cestou do práce je zácpa, v kanceláři na vás čeká hromada složek k vyřízení, oběd jíte u počítače, odpoledne honem pro děti, pak na setkání s přáteli, po večerech nebo ve volném čase uklidit a dodělat resty. I z takto malého výčtu věcí se zdá, že stresorů během dne máme až až.
Průzkum, kterého se zúčastnilo přes 2000 dospělých, zjišťoval, co nejen z uvedených věcí je nejvíce stresující, a na základě toho i čas, kdy jsou lidé stresu vystaveni nejvíce. Poměrně nepřekvapivě z toho vzešlo, že nejvíce stresující bývají rána při cestě do práce nebo dovážení dětí do školy. S tím je pak spojen vůbec nejvíce stresující faktor z celkového přehledu, který účastníci průzkumu sestavili – když zůstaneme v zácpě.
Na základě zprůměrování jednotlivých časových úseků, které byly pro jednotlivce nejstresovější, odborníci rovněž vypočítali i nejkritičtější čas – 7:23 ráno.
Wellness aktivity, které uvolní od stresu a podpoří zdraví
Z obecných údajů pak vyplynulo, že dospělí čelí zhruba třem stresujícím událostem každý den. Ženy tomu prvnímu zhruba o hodinu dříve než muži (což může například souviset s dopravou dětí do škol).
Tento výzkum volně navazuje na zjištění vědců z Helsinské univerzity, kteří varovali, že častý stres, nervozita nebo vyčerpanost ve středním věku mohou výrazněji zvyšovat riziko demence.
„Často, když přemýšlíme o tom, že je něco dramatické, myslíme ve velkém. Stále více průzkumů ale ukazuje, že na naši náladu mohou mít velký vliv i zdánlivě malé věci,“ uvádí pro Daily Mail Zuzana Bustikova, vedoucí značek ve společnosti Nelsons, která si nechala zmíněný průzkum provést.
Věci, kvůli kterým se nejčastěji a nejvíce stresujeme
- Uvíznutí v koloně
- Polité či jinak zašpiněné oblečení
- Náhodné rozbití něčeho (sklenice, miska…)
- Zaspání
- Rozlití něčeho
- Připálení jídla
- Zakopnutí na veřejnosti
- Hledání místa k parkování
- Pozdní příchod do práce
- Zapomenutý nákup v obchodě
- Potřísnění ptačími exkrementy
- Rozlití pití na pohovku, židli
- Zpoždění, zmeškání veřejné dopravy
- Odeslání esemesky špatné osobě
- Zapomenutý deštník, když prší
- Zapomenutí na něčí narozeniny, svátek
- Zapomenutá peněženka
- Ztráta klíčů
- Roztržené punčochy v nejméně vhodnou dobu
Jak z výzkumu vyplynulo, nejvíce se na stresu podepisuje únava (uvedlo 46 procent účastníků), přerušovaný noční spánek (36 procent) a rušný den v práci (33 procent). Stresující události, které lidé během dne zažívají, je pak nejčastěji zanechávají frustrované (32 %), úzkostné (23 %) nebo ještě více unavené (21 %).
Odborníci varují, že když jsme v chronickém (dlouhotrvajícím) stresu, aktivuje se reakce těla „bojuj, nebo uteč“. To vyvolává nárůst adrenalinu, který zvyšuje srdeční frekvenci a krevní tlak. Může také uvolňovat více kortizolu, což pak zvyšuje hladinu cukru v krvi.
V přírodě byl popsaný stav vyvinut tak, aby udržel kohokoli ve střehu, dokud nepomine určitá hrozba – například když se objeví nějaký predátor – pak se situace uklidní a hladiny hormonů se vrátí k normálu.
Jenže v moderním světě bývá často tento systém „zapnut“ pořád, což pro tělo představuje řadu zdravotních rizik. Chronický stres pak vede k vysokému krevnímu tlaku, srdečním onemocněním či oslabení imunitního systému.
Jak se vykřičet ze stresu a dát průchod emocím
Stres z ekonomické krize může vést až k selhání srdce
Mohlo by se vám hodit na Firmy.cz: Mediátoři, Personalistika a osobnostní poradenství, Psychologické poradny, Koučink