Článek
Odstraňování zubního plaku nezávisí jen na správně zvoleném zubním kartáčku a technice čištění zubů, ale i na pravidelné výměně kartáčku. Podle odborníků by se měl kartáček měnit minimálně čtyřikrát do roka.
„Opotřebovaný zubní kartáček ztrácí rychle svou účinnost a v některých případech může způsobit více škody než užitku,“ říká prezidentka Asociace dentálních hygienistek Lucie Ovčinikov, DiS.
Podle výzkumu společnosti Median, s. r. o. si téměř 65 % obyvatel mění zubní kartáček nedostatečně - pouze třikrát či méněkrát ročně. Necelých 35 % lidí si mění zubní kartáček tak, jak by mělo.
Rizika používání starého kartáčku
Známkou zničeného kartáčku jsou štětinky, které na hlavě kartáčku vybočí o 1 až 2 milimetry a jsou roztřepené. Poškozená vlákna se hýbou nekoordinovaně a nekopírují pohyb celého kartáčku. Tím dochází k poškozování dásní a zubní skloviny.
Další tipy, jak na výměnu kartáčku:
- S každou změnou ročního období, protože se pravidelně opakuje přibližně po třech měsících (21. březen, 21. červen, 23. září a 21. prosinec)
- Dáváte přednost častější výměně? Vyberte si první den v každém sudém měsíci.
- Zapište si upomínku do diáře nebo mobilního telefonu na období přesně po 2-3 měsících
- Více informací naleznete na www.signalweb.cz
Navíc se v kartáčku používaném déle než tři měsíce vyskytuje mnohem více bakterií, které mohou negativně ovlivnit naše zdraví. Množící se bakterie v ústech produkují kyseliny, které postupně narušují zubní tkáň a nakonec vedou ke vzniku zubního kazu.