Článek
Každý pátý muž po padesátce trpí výraznějším nedostatkem hormonu testosteronu, který se projevuje celou řadou obtěžujících příznaků, od snížení libida, poruchy erekce až po nespavost a návaly pocení, zároveň se zvyšují zdravotní rizika.
Zatímco některých příznaků si muži a jejich okolí všímají, jiné zůstávají bez povšimnutí a jsou přisuzovány stárnutí nebo pracovnímu přetížení.
Lékaři tak apelují na ženy padesátníků, aby byly ke svým mužům všímavé, a pokud u nich vypozorují následující potíže, aby jim dodaly odvahy k návštěvě odborníka. Ten jim nechá udělat krevní test, jenž případně odhalí nízkou hladinu testosteronu.
Nejčastější příznaky nízké hladiny testosteronu
- snížení libida
- snížení počtu ranních erekcí
- únava
- snížená výkonnost
- ztráta svalové hmoty a vyšší sklon k obezitě spojený s ukládáním tuku v oblasti břicha
- podrážděnost
- horší soustředění
- nervozita
- deprese
- nespavost
Několik dalších rad ženám padesátníků
Pokud se partner nechce milovat jako dříve, promluvte si s ním. Pokud neshledá žádný konkrétní důvod, zkuste mu říct o možnosti vyšetření hladiny testosteronu.
Má-li partner i další popisované příznaky, upozorněte ho na rizika, která mu hrozí. S návštěvou praktického lékaře či urologa neotálejte, určitě nečekejte až na preventivní prohlídku.
Vybízejte partnera k pohybu alespoň třikrát v týdnu, protože pohyb prospívá nejen psychice, ale je i nejlepší prevencí řady onemocnění, včetně nízké hladiny testosteronu.
Jedním z velkých faktorů, které urychlují pokles hladiny testosteronu, je kouření. Žijete-li s kuřákem, upozorněte ho na tato fakta a zkuste ho přivést na myšlenku, že je opravdu nejvyšší čas skončit.
Pokud je muž dlouhodobě ve stresu a psychické nepohodě kvůli zaměstnání, promluvte si s ním a zkuste si spolu určit priority. Zkuste si říct, zda všechen stres a nepohoda za to stojí, zda nebude lepší zkusit hledat jiné zaměstnání. Pro život je někdy lepší se trošku usměrnit a dostat se do pohody.