Článek
Skupina výzkumníků ke svým závěrům využila zjištění nové studie vědců z NYU Tandon School of Engineering, která zahrnovala technologii MindWatch. Ta obsahuje algoritmus, který analyzuje mozkovou aktivitu člověka z dat shromážděných pomocí nositelných zařízení, jako byly náramky na ruce pro monitorování kůže a také čelenky pro monitorování mozkových procesů.
Účastníci absolvovali řadu kognitivních testů, při nichž v jedné testovací fázi poslouchali hudbu, pili kávu a mohli využít i oblíbené parfémy. Ve fázi druhé neměli žádný z uvedených „stimulantů“.
Odborníci zjistili, že hudba i káva významně ovlivňovaly vzrušení mozku a uvedly ho do stavu, ve kterém bylo možno „formovat výkon při plnění testů“, cituje vyjádření z tiskové zprávy server Independent.
Proč mozek a tělo potřebují dovolenou
Konkrétně bylo zjištěno, že stimulanty spustily zvýšenou aktivitu mozkových vln v „beta pásmu“, které je spojeno s maximálním kognitivním výkonem. Parfémy vykázaly rovněž malý účinek, což vědce povzbudilo k tomu, aby se i nadále zabývali možnými dalšími stimulanty.
„Pandemie ovlivnila duševní pohodu mnoha lidí po celém světě a nyní více než kdy jindy potřebujeme monitorovat negativní dopady každodenních stresorů na kognitivní funkce. Podobná technologie, která byla součástí výzkumu a je stále ve vývoji, může významně přispět ke zjištění, o jaké stresory jde. Stejně tak může ukazovat, co má na náš mozek naopak pozitivní vliv,“ vysvětluje Rose Faghihová, docentka biomedicíny a jedna z vývojářek uváděné technologie.
Anketa
Co se pak týče hudby samotné, byly testovány tři druhy – známá energická hudba, relaxační a do třetice nová hudba generovaná umělou inteligencí, která odrážela vkus každého jedince.
Výsledky odhalily, že k nejlepšímu výkonu dopomohla známá energická hudba, po ní následovala ta vytvořená umělou inteligencí. Káva a parfémy byly co do pořadí až za hudbou.