Článek
VPMD je onemocnění, jež postihuje centrální část sítnice a způsobuje postupnou ztrátu vidění. Postupem času nemocný velmi špatně čte, nemůže řídit, sledovat televizi a později ani zalít hrnek vodou.
Existují dvě formy VPMD
Suchá forma se projevuje ztenčováním tkáně sítnice a ztrátou tzv. smyslového a pigmentového epitelu. 90% všech pacientů trpí právě suchou formou, která se vyvíjí pomalu mnoho let.
Vlhká forma představuje 10% případů onemocnění, ale zároveň představuje 90% těžkých ztrát zraku. Vlhkou formu onemocnění provází růst cév, krvácení a zjizvení tkání sítnice oka. Postupuje mnohem rychleji, než suchá forma. Obě formy ale nakonec vedou různou rychlostí a různými mechanismy k praktické slepotě.
Jak se VPMD projevuje a léčí?
Nejdříve potřebujeme více světla,následně se objevují potíže při čtení a máme rozostřený střed zorného pole. Rovné linky vypadají jako křivé a v zorném poli se objevují stíny, prázdná nebo tmavá místa. Dioptrické brýle situaci neřeší.
Prozatím neexistuje dostupná forma léčby suché formy. U vlhké formy existují dva druhy léčby. Pomocí laseru, který nemůže obnovit zhoršené vidění, ale dokáže zmenšit tmavou skvrnu v zorném poli. Druhou metodou je tzv. fotodynamická terapie, která také pouze konzervuje stávající stav.
Jedinou obranou je prevence od středního věku. Tedy po 40. roce života navštívení očního lékaře a vyšetření očního pozadí. Důležitý je příjem vitamínů, zdravý způsob života, tj. nekouřit, pít alkohol v rozumné míře a žít aktivně. Pokud zaznamenáte příznaky onemocnění, na nic nečekejte. Stejně jako v jiných případech i tady platí - čím dříve, tím lépe.
VPMD ve zkratce
Komplikace
*Nevidíme obličej lidí, i když je máme před sebou
*Netrefíme nohou schod
*Nepřejdeme rušnou ulici
*Nemůžeme číst knihy
*Nemůžeme sledovat televizi
*Nerozpoznáme bankovky
Prevence
*Dostatek vitamínů (lutein, karotenoid) - ty obsahuje např. kukuřice, kadeřavá kapusta, čerstvý špenát, zelený salát, petržel, fazole, vajíčka nebo speciální vitamínové kapsle
*Pravidelné vyšetření lidí od 40 let výše u očního lékaře na oční pozadí
*Nekouřit a konzumace alkoholu v rozumné míře
*Dostatek aktivního pohybu
*Ochrana zraku kvalitními slunečními brýlemi
Kdo je ohrožen
*Více ženy, než muži
*Od 50 let výše
*Lidé s tímto onemocnění v rodině
*Lidé s nedostatkem příjmů vitamínů (lutein atd.)
*Lidé s onemocněním srdce a cév
*Lidé se světlou barvou očí (modrá duhovka)
*Kuřáci
*Obézní lidé