Článek
Cílem setkání je zlepšovat přístup zdravotníků k onkologicky nemocným a jejich rodinám, chápat jejich psychiku a aktivně přistupovat k prevenci onemocnění, popisoval prezident kongresu Dalibor Štambera. Riziko vzniku rakoviny se přenáší i dědičně, výrazně se však na jejím výskytu podepisuje také životní styl. Vedle kouření i strava či alkohol. Jeho konzumace podle lékařů zvyšuje například hrozbu rakoviny slinivky, která je jednou z nejhůře léčitelných onkologických chorob.
Zhoubné novotvary jsou druhou nejčastější příčinou úmrtí v Česku. Například v roce 2004 na ně zemřelo přes 13 000 žen a více než 16 000 mužů. Lékaři navíc každoročně evidují stále víc pacientů s rakovinou. Kouření ročně způsobí 18 000 úmrtí, vedle rakoviny výrazně přispívá k onemocnění srdce a cév.
Odbornice na léčbu závislosti na tabáku Eva Králíková upozornila i na to, že neplatí tvrzení tradované některými zastánci kouření, že se tento zlozvyk státu ekonomicky vyplatí. "Každý občan Evropské unie dá ročně 300 euro (8400 korun) na náklady spojené s tím, že lidé kouří," argumentovala lékařka. Polovina kuřáků si navíc zkrátí svůj život o 15 let. Dodala, že jsou také méně produktivní než nekuřáci, protože celkově více stonají.
Vedle vlivu kouření budou odborníci na kongresu diskutovat také o včasném zjišťování onemocnění, roli genetiky či o psychoterapii nemocných pomocí jógy. Kongres pořádá občanské sdružení ARCUS ONKO CENTRUM Praha, které sdružuje pacienty s rakovinou. Sdružení má v současné době přes 1000 členů.