Článek
Problémy s chrupavkou mají hlavně aktivní lidé a starší osoby. "Více než třetina sportovců prodělá zranění vztahující se ke kolenům a kolenním chrupavkám," upřesnila Košťáková. Kolena musí totiž mnohdy přenášet i osminásobek váhy lidského těla, vážnější případy pak čeká výměna kloubu.
Brzy by to ale mohlo být jinak. Nový materiál na textilní bázi nasadí lékaři na místo zničené chrupavky a okolo něj si pak tělo vytvoří vlastní novou chrupavku. Původní kloub zůstane a textil, který funguje jako výstuha se pak rozpustí.
Textil se ve zdravotnictví uplatňuje hodně
Pro vědce z Liberce i z jiných pracovišť je zdravotnictví jednou z důležitých oblastí zájmu. Je ale potřeba zajistit dobrou spolupráci škol s firmami, které budou vynálezy vyrábět, upozornila proděkanka textilní fakulty Jana Drašarová. Také v zahraničí se textilní výzkum zaměřuje víc na zdravotnictví.
Vědci už vyvinuli pletené cévní implantáty, které nahrazují prasklé cévy. Novinkou nejsou ani náplasti, které vylučují hojivé látky podle potřeby pacienta. Do budoucna se počítá i se speciálním lůžkem, které zaznamenává stav pacienta a přizpůsobuje se mu. Z kategorie sci-fi není ani umělá kůže na textilní bázi či umělé svaly. Je to otázka deseti let, odhaduje Drašarová.