Hlavní obsah

Jóga jí zachránila život. Potíže při cvičení odhalily nádor na mozku

Osmatřicetiletá Daphnee Paquin-Katmaová z anglického Dorsetu miluje jógu. Věnuje se jí roky a kromě dobrého pocitu a fyzické kondice jí prý i vděčí za život. Právě během hodin jógy si totiž začala všímat drobných zdravotních potíží, které ji nakonec donutily vyhledat lékaře. Ten po vyšetřeních odhalil, že má nádor na mozku.

Foto: Profimedia.cz

Ilustrační foto.

Článek

Daphnee Paquin-Katmaová si během průběhu posledního roku začala na hodinách jógy postupně všímat, že začíná mít problém s některými pozicemi, které jí do té doby nečinily sebemenší potíže. Šlo převážně o ty, kde bylo zapotřebí držet rovnováhu na jedné noze.

Postupem času se potíže zhoršovaly až do stavu, kdy ztrácela rovnováhu i při obyčejné chůzi. K tomu se jí i zhoršil sluch.

Vyhledala tedy lékaře a podstoupila různá vyšetření, aby se přišlo na příčinu jejích potíží. Lékař nakonec přišel s nepříjemnou zprávou – ženě objevili v mozku nádor o velikosti 3,8 centimetru, tzv. akustický neurom.

Jedná se o nezhoubný nádor rostoucí na vestibulokochleárním nervu v mozku, který pomáhá kontrolovat rovnováhu a sluch. Nejčastěji se vyskytuje u lidí ve věkovém rozmezí 40–60 let, postihnout ale může kohokoli.

„Kdybych necvičila jógu, asi bych si problém uvědomila mnohem později,“ uvedla Katmaová pro Daily Mail. Nádor bývá často nezhoubný a léčitelný. Dosáhne-li ale určité velikosti, začne vyvíjet tlak na mozek, čímž způsobí ztrátu rovnováhy, stejně jako bolesti hlavy či změny zraku.

V extrémních případech může způsobit i nebezpečné nahromadění tekutiny v mozku nebo tlačit na mozkový kmen, což může být život ohrožující.

Daphnee Paquin-Katmaová podstoupila náročnou dvanáctihodinovou operaci, při které jí nádor odstranili. Z nemoci se plně zotavila a opět se věnuje své milované józe, nyní jako lektorka. Rozhodně to ale nebylo jednoduché.

„Byl to obrovský šok. Po operaci jsem navíc ztratila sluch a při chůzi jsem chodila s rozpaženýma rukama, abych vůbec udržela rovnováhu. Musela jsem skutečně zabojovat, abych se mohla k józe vrátit,“ dodala.

Akustický neurom
Akustický neurom, také známý jako vestibulární schwannom, je nezhoubný, většinou velmi pomalu rostoucí nádor na vestibulokochleárním nervu, který pomáhá kontrolovat sluch a rovnováhu. Nešíří se do jiných částí mozku.
Riziko přestavuje především pro jedince, jehož rodič je nositelem vzácné genetické poruchy, neurofibromatózy typu 2. Což ovšem představuje pouhých 5 procent všech případů. Ostatní podle lékařů připomínají „nechtěnou výhru v náhodné loterii“. Příznaky se vyvíjejí postupně a liší se dle závažnosti.
Malý neurom může vést k problémům se ztrátou sluchu nebo tinnitem (hučení či šelest v uších).
Velký neurom může mít více příznaků, včetně bolestí hlavy a rozmazaného vidění, může se objevit necitlivost a problémy s koordinací na jedné straně těla. Příležitostně může větší nádor vyústit i ve svalovou slabost na jedné straně obličeje.
Ve vzácných případech může způsobit dokonce i změny hlasu nebo potíže s polykáním. Při útlaku mozkového kmene může pacienta přímo ohrozit na životě.

Výběr článků

Načítám