Článek
Trombolýza pomáhá rozpustit krevní sraženinu, což nemocnému téměř okamžitě pomůže a následky onemocnění mohou být minimální. Podmínkou ale je, že je trombolýza aplikovaná nejpozději do tří hodin po objevení prvních příznaků a mohou ji aplikovat jen specializovaná pracoviště.
"Záchranná služba ví, kam pacienta s mozkovou příhodou převézt. V České republice je 33 specializovaných jednotek a tento počet je dostatečný", řekl primář neurologického oddělení Ústřední vojenské nemocnice Jaroslav Elis.
"Otázkou však je, zda jsou plně funkční 24 hodin denně a zda v nemocnici jsou i na spolupracujících odděleních zkušení odborníci ve službě nepřetržitě, aby péče mohla být komplexní. To je v menších nemocnicích z ekonomických důvodů problém", dodává Elis.
Lidé často vyhledají pomoc pozdě
Odborníci za hlavní důvod malého využití trombolytické léčby považují to, že lidé většinou záchrannou službu nevolají ihned. Buď nějakou dobu čekají, zda jejich obtíže ustoupí, nebo jdou nejprve k praktickému lékaři. Mrtvice také často přichází k ránu ve spánku a pak se obtížně určuje, kdy vlastně nastala.
Ročně postihne mozková cévní příhoda zhruba 30 000 pacientů a třetina z nich zemře. Při klasické léčbě zůstane třetina pacientů trvale invalidní.
Česká republika patří v úmrtnosti na cévní mozkové příhody v Evropě k nejhorším zemím. Bohužel lze říci, že v ČR umírají pacienti na mrtvici zbytečně a to především díky nedostatečné osvětě.
Mozková mrtvice postihuje zejména starší osoby, ale objevuje se i u mladých lidí, zejména u žen, které berou hormonální antikoncepci. Jedním z dalších rizikových faktorů bývá migréna.