Článek
Mezi dnes nejpoužívanější jednorázové rukavice patří nitrilové, vinylové a latexové. Každý z těchto materiálů má přitom své specifické vlastnosti a v kontextu samotného použití své výhody a nevýhody.
Nitrilové rukavice
Nitrilové rukavice jsou nejodolnější a nejbezpečnější. Jsou vyrobeny ze syntetické směsi bez latexu a pudru, což je ideální pro alergiky nebo osoby s jemnou a citlivou pokožkou. Jsou i velmi odolné proti propíchnutí a odolávají i olejům, rozpouštědlům a kyselinám.
Jejich další předností je, že se snadno přizpůsobí obrysu ruky a mají dobrou citlivost na hmat a tedy i pevný úchop. Proto je velmi rádi používají i lékaři a další zdravotní personál při práci včetně operačních zákrocích.
Jak získat zdravé a silné nehty
Doporučují se pro práci, kde dochází ke kontaktu s potenciálně nebezpečnými látkami, například v sanitárním, průmyslovém nebo úklidovém sektoru velkých podniků. Jsou také vhodné pro manipulaci s potravinami, aniž by ovlivnily jejich chuť nebo vůni.
Lze je tedy považovat za multifunkční. Bývají obvykle dražší a pozitivní není ani jejich užití z pohledu dopadu na životní prostředí.
Vinylové rukavice
Vinylové rukavice jsou vyrobeny z polyvinylchloridu (PVC) a jsou tedy levnější variantou. Bývají méně elastické, ale jsou průhledné, tudíž člověk u nich může i sledovat stav rukou pod nimi.
Lze je využít na krátké, méně náročné úkoly v domácnosti, ale třeba i při kosmetických procedurách nebo např. v obchodech. Mají přijatelnou odolnost vůči vlhkosti, detergentům nebo různým druhům alkoholu.
Mezi jejich nevýhody patří nižší pevnost a pružnost, což má za následek časté trhání.
Latexové rukavice
Latexové rukavice jsou vyrobeny z přírodního kaučuku a používají se k ochraně proti infekcím a některým chemikáliím. Jsou tedy často používané v lékařství, laboratořích a v potravinářském průmyslu. Nicméně oproti nitrilovým rukavicím jsou tyto rukavice méně odolné a pružné, proto i u nich při složitější manipulaci může dojít k roztržení. Například v lékařství jsou tak používané především při rutinních činnostech.
U některých lidí, kteří jsou citliví na latex, ale mohou vyvolat alergii. Může pak dojít k podráždění a svědění rukou, u citlivějších osob ale mohou vyvolat i kopřivku, astma a v nejhorších případech až anafylaktický šok.
Odborníci je pak také nedoporučují používat při manipulaci se silnými chemikáliemi.