Článek
Sláva, peníze a moc jsou pro některé lidi ukazatelem štěstí, a často i možností, jak ovlivnit vlastní zdraví. Podle psychoanalytika a harvardského profesora Roberta Waldingera ale štěstí a zdraví nemá nic společného s uvedenými věcmi.
„Dobré vztahy jsou tím, co nás udržuje šťastnějšími a zdravějšími,“ vysvětluje. Ukazuje se tak, že lidé samotní jsou onou odpovědí, bez ohledu na to, že některé okolo sebe nemáme příliš v lásce.
Základy svého tvrzení opírá odborník o dlouhodobou harvardskou studii, která začala ve 30. letech minulého století. Byly při ní studovány dvě skupiny – mužští dospělí studenti Harvardu a mladí chlapci ze znevýhodněných rodin žijících v chudých čtvrtích. A právě z této studie vzešly některé zásadní body, na které odborník poukazuje.
Typy přátelských vztahů, které v našich životech potřebujeme
- Lidé, kteří jsou více společensky propojeni, jsou šťastnější, fyzicky zdravější a žijí déle.
- Pokud jde o blízké vztahy, kvalita je důležitější než kvantita.
- Zůstávat v hašteřivém manželství je horší než rozvod. Dobrý vztah ale neznamená žádné hádky.
- Samota zabíjí. Pocit osamění může být doslova toxický. Izolovaní lidé bývají méně šťastní, trpí častěji různými nemocemi, funkce mozku se dříve zhoršují, a žijí kratší dobu.
„Ani dobré vztahy ale nebývají vždy jen zalité sluncem. U některých párů bylo dříve zjištěno, že se hádaly v určitém období klidně i každý den. Pokud ale měli oba stále pocit, že se mohou v důležitých chvílích spolehnout jeden na druhého, neubralo jim to mnoho z krásných vzpomínek na vztah,“ tvrdí Waldinger.
Najděte si tedy přátele v práci i mimo ni, pečujte o své vztahy s rodinou a dalšími důležitými lidmi, bez ohledu na to, jak náročné to bude.
„Vztahy jsou chaotické a komplikované, nejsou vždy sexy a okouzlující. Ale jsou na celý život.“