Článek
„Digitální únava nebo také namáhání očí je reálná věc, kterou rozhodně nelze podceňovat,“ potvrzuje pro server Health Mina Massaro-Giordanová, profesorka klinické oftalmologie na americké Pensylvánské univerzitě.
Jak se projevuje digitální namáhání očí?
Digitální namáhání očí, které je známo také jako syndrom počítačového vidění, je termín používaný k popisu skupiny problémů souvisejících s očima a zrakem, ke kterým dochází při dlouhodobém sledování počítače, tabletu, telefonu, ale také třeba elektronické čtečky knih, uvádí Americká optometrická asociace.
Nejčastější oční vady a na co si dát pozor při výběru brýlí
Největšímu riziku rozvoje syndromu čelí všichni, kdo koukají do monitorů nebo obrazovek déle než dvě hodiny denně (což je v současnosti velká část populace).
Primárními symptomy jsou přitom bolesti hlavy, rozmazané vidění a suché oči. Při sledování chytrých zařízení totiž musíme oči více namáhat, písmena ne vždy bývají tak přesná a ostrá, svou roli sehrává i kontrast mezi písmeny a pozadím, i když nám přijde vhodný.
Anketa
„K digitálnímu namáhání může docházet nejen při delším sledování obrazovek, ale i ve chvíli, kdy máte nesprávně zvolené brýle při práci na počítači,“ vysvětluje Rudolph Wagner, profesor na katedře oftalmologie a vizuální vědy na Rutgers New Jersey Medical School.
Pomůže účinné pravidlo
V rámci nové studie, jejíž výsledky byly publikovány v časopise Contact Lens & Anterior Eye, vědci nechali 29 lidí, kteří mají zkušenosti s digitální únavou očí, používat speciální software, který každých pár sekund zaznamenal směr jejich pohledu.
Každých 20 minut pak software účastníky zprávou upozornil, aby si dali 20 sekund pauzu a dívali se na cíl vzdálený 20 stop (6 metrů). Dokud tak neučinili, zpráva z obrazovky nezmizela.
Odborníci rovněž během studie kontrolovali symptomy spojené s únavou očí, které zkontrolovali následně týden po ukončení studie. Zjistili, že po dvou týdnech se u účastníků suchost, citlivost nebo únava očí výrazně zlepšily. Vědci tak dospěli k závěru, že podobné pauzy mohou hrát výraznou roli ve zmírnění příznaky digitální únavy očí.
Oční vada, která sílí s věkem a po čtyřicítce postihne téměř každého
Zmíněný software sice není v současnosti volně přístupný veřejnosti, i tak ale může být dobrým tipem, jak implementovat podobné chování v rámci vlastní práce s počítačem.
„Doporučuji pacientům, které trápí podobné oční potíže, aby využili jakoukoli dostupnou aplikaci nebo alarm jako formu připomenutí, kdy si od sledování obrazovky odpočinout. Málokdo podobné pravidlo začne dodržovat bez upomínek,“ tvrdí Phillip Yuhas, odborný asistent na Ohio State University College of Optometry.
Automatickým krokem při jakýchkoli zmíněných potížích se zrakem by pak měla být i důkladná kontrola u odborníka.