Článek
„Bolesti krční páteře jsou v dnešní době velice časté, a to z toho důvodu, že hodně sedíme, používáme hodně počítače, koukáme do mobilů a vůbec dnešní způsob života není tak aktivní, jako byl dřív,“ řekla Novinkám fyzioterapeutka Monika Ballýová z karlínské kliniky celostní terapie a sportu VO2MAX v Praze.
„Nejčastější bývá to, že máme obecně zatuhlou hrudní páteř a hrudní koš,“ vysvětlila s tím, že právě krční páteř je často náchylná na přetížení. „Svaly zde jsou hodně tenké, a proto je potřeba se při terapii hrudní a krční páteře nejdřív zaměřit na mobilitu a dostatečné protažení svalů,“ dodává.
Bolesti za krkem ale podle ní také není radno podceňovat, mohou se za nimi skrývat i vážnější zdravotní potíže.
„Další příčinou, proč můžeme mít potíže v oblasti krční páteře, je jakákoliv neurologická potíž, ať už je to vyhřezlá ploténka, nebo dráždění nervů. To určitě patří do rukou odborníka,“ uvedla zkušená fyzioterapeutka s tím, že v takovém případě je potřeba navštívit neurologa a až následně fyzioterapeuta.
Cvičení ovlivňuje téměř každou buňku v těle, nejde jen o hubnutí
Podle Ballýové existuje mnoho způsobů a přístupů, jak s krční a hrudní páteří pracovat. Na základní cviky, které mohou ulevit od bolesti a které snadno zvládnete i doma, se můžete podívat ve videu.