Hlavní obsah

Je možné zemřít strachy?

Možná vás také v životě něco tak moc vyděsilo, že jste měli pocit, že zemřete strachem. Podle odborníků to přitom nemusí být jen metaforické vyjádření, ale i biologická realita. Ovšem není to jen tak, aby se emocionální šok stal z pohledu přežití opravdu nebezpečným, je k tomu většinou zapotřebí i další faktor zranitelnosti.

Foto: Profimedia.cz

Zemřít strachy skutečně lze.

Článek

Všichni jednou zemřeme z nějakého fyzického důvodu, a tedy na selhání srdce nebo mozku či obojího. Alespoň z pohledu patologů, kteří při zjišťování příčiny smrti vždy odkazují na nějaký organický nedostatek, který smrt způsobil. I kdyby tedy dotyčný utrpěl emocionální šok, nikdy to oficiálně nebude uvedeno jako pravá příčina smrti, protože to z pohledu fyziologie ani nelze.

Nicméně to neznamená, že v důsledku emocionálního šoku k smrti dojít nelze, jen je k tomu většinou zapotřebí i další faktor zranitelnosti.

To potvrdil ve svém výzkumu i lékař Mark Gillinov z americké Cleveland Clinic. Podle něho, když je jedinec konfrontován s ohrožujícím podnětem, tělo reaguje na úzkost svou reakcí nazývanou „boj nebo útěk“. Tento fyzický a emocionální stres způsobuje stav srdce nazývaný stresová kardiomyopatie.

Srdce v tento okamžik není schopno efektivně pumpovat krev do zbytku těla. U jedince se to projevuje bušením srdce, dušností a únavou. U zdravého jedince je sice pravděpodobnost, že v okamžiku, kdy srdce přestane pumpovat krev, dojde k náhlé smrti, velmi malá. Avšak pokud dotyčný již nějaké srdeční problémy z dřívějška má, pak je tato hrozba mnohem větší.

Úzkostná porucha vás může doslova paralyzovat

Zdraví

Jako příklad Gillinov uvádí i zemětřesení v Los Angeles, během něhož došlo k pětinásobnému nárůstu náhlých úmrtí na srdeční selhání. Většina z těch lidí přitom nejprve pocítila náhlé sevření na hrudi a během vysoce stresující události zemřeli.

Tělo a strach

Tělo a mysl jsou navzájem velmi silně propojeny. Strach vyvolává reakci v mozku a ten reaguje produkcí většího množství adrenalinu. Ten připravuje tělo na boj nebo útěk. Pokud je strach extrémně intenzivní, dochází k tvorbě nadměrného množství tohoto neurotransmiteru, který může způsobit poškození srdce.

Adrenalin způsobuje otevření kalciových kanálků v buňkách, které když přijmou větší objem této látky, změní svůj elektrický potenciál, což vede ke kontrakci (stahu) srdečního svalu. Pokud stav přetrvává, dochází k fibrilaci komor, která může být doprovázena poklesem tlaku. Když v tento okamžik není jedinci poskytnuta odborná první pomoc, může nastat smrt.

Ke smrti v důsledku extrémního strachu tak skutečně může dojít, zvlášť trpí-li dotyčný již nějakými dalšími nemocemi srdce.

Kardiolog Vladimír Tuka: Za potíže se srdcem si sportovec může i sám, když zanedbává regeneraci a přechází nemoci

Zdraví

V osmnácti začala mít problémy se srdcem. Po druhém těhotenství jí začalo selhávat

Zdraví

Související témata:

Výběr článků

Načítám