Článek
Dna, lidově pakostnice, je běžný typ artritidy, která může postihnout jakýkoli kloub, nejčastěji palec u nohy. Při onemocnění dnou se nejčastěji střídají období bez příznaků a s příznaky, které zahrnují bolest, otoky kloubů, zarudnutí a potíže s pohybem. Obvykle podle Health toto období trvá jeden až dva týdny, přičemž jeho četnost i intenzitu lze ovlivnit.
Běžné spouštěče záchvatů
Dna je způsobena vysokou hladinou kyseliny močové v těle. Kyselina močová se vytváří, když tělo rozkládá puriny, což jsou chemické látky, které se přirozeně vyskytují v těle a v některých potravinách. Kyselina močová se typicky odbourává a vylučuje močí. Když se jí nezbavíte správně, přebytek kyseliny močové se v kloubech změní na jehličkovité krystaly, které způsobují akutní záchvaty dny.
Existují určité faktory, které jsou dobře známými spouštěči dnavých vzplanutí. A protože spouštěčům se lze do značné míry vyhnout, je důležité vědět, jaké to jsou, abyste předešli bolestem a obtížím.
Určité maso a mořské plody
Mnoho potravin bohatých na puriny může zvýšit hladinu kyseliny močové v těle, což zase zvyšuje riziko záchvatu dny.
Mezi potraviny s vyšším obsahem purinů patří:
- Červené maso, jako je hovězí, jehněčí a vepřové maso
- Vnitřnosti jako jsou ledviny a játra
- Ančovičky
- Sardinky
- Mušle
- Hřebenatky
- Pstruh
- Tuňák
Zajímavostí je, že některé potraviny, které rovněž obsahují puriny, nemají na stav dny podle vědců žádný vliv. Patří mezi ně například hrách, fazole, čočka, chřest, špenát či houby.
Alkohol
Je známo, že pití piva, vína a tvrdého alkoholu zvyšuje hladinu kyseliny močové v krvi. Čím více alkoholu vypijete, tím větší je riziko dnavého záchvatu.
Za vaginální mykózou může stát sladké a alkohol
Výsledky studie navíc prokázaly, že i mírná konzumace alkoholu může u mužů zvýšit riziko dnavého záchvatu. Ve skutečnosti muži, kteří vypili dva drinky během 24 hodin, měli o 36 % vyšší riziko vzplanutí dny než ti, kteří ve stejném časovém období žádný alkohol nepili. Na druhou stranu jeden vypitý nápoj během 24 hodin riziko významně nezvýšil.
Nápoje a jídlo s vysokým obsahem fruktózy
Fruktóza je jediný druh cukru, který zvyšuje hladinu kyseliny močové v těle. Je obsažená zejména v ovocných šťávách a slazených nealkoholických nápojích, dále pak sušenkách a bonbonech.
Vyšší index tělesné hmotnosti
Nadváha nebo obezita je spojena s počátečním rozvojem dny. Existuje souvislost mezi vyšším indexem tělesné hmotnosti (BMI) a vyššími hladinami kyseliny močové. Spojení může hrát roli i poté, co se u vás již vyvinula dna.
Obezita ničí životy. Ale dá se porazit
Pokud patříte do kategorií BMI s nadváhou nebo obezitou, může být hubnutí pomocí diety a cvičení způsobem, jak snížit hladinu kyseliny močové a předejít budoucím záchvatům.
Překvapivé spouštěče dny
Zatímco některé potraviny, nápoje a faktory životního stylu jsou dobře známými spouštěči dnavých záchvatů, existují i jiné spouštěče dny, které je také třeba vzít v úvahu.
Stres
Přesný vztah je ještě třeba určit, ale výzkum naznačuje, že stres může způsobit zvýšení hladiny kyseliny močové v krvi. Aby se zabránilo záchvatům dny, vědci navrhují, aby se lidé s dnou snažili vyhnout stresu nebo alespoň podnikali kroky ke snížení stresu.
Aspirin
Nízké dávky aspirinu mohou zvýšit hladinu kyseliny močové v krvi a někdy téměř zdvojnásobit riziko vzplanutí dny. Jedna studie prokázala, že riziko dnavého záchvatu se zvyšuje po dvou dnech užívání nízkých dávek aspirinu. Čím nižší dávka, tím větší asociace.
Nízké dávky aspirinu se přitom často používají v prevenci kardiovaskulárních onemocnění. V těchto případech vědci doporučují se držet užívání, aby se předešlo riziku srdečního infarktu či mrtvice a zaměřit se na jiné spouštěče dny, které jsou zmíněné.
Dehydratace
Dehydratace může vést k vyšším hladinám kyseliny močové v důsledku snížení močení, a tím i eliminace kyseliny močové. Aby se snížilo riziko dnavého záchvatu, lidé s dnou by měli denně pít hodně vody.
Pozor si dejte zejména v případě, že pravidelně cvičíte a trávíte čas v teplejším prostředí, jako je sauna.
Změny teploty
Počasí může mít výrazný vliv na projevy dny. Vysoké teploty a nízká vlhkost obecně zvyšují riziko dnových záchvatů stejně jako i extrémně vysoká vlhkost.