Článek
Příčiny souvisí většinou s jídlem
Hlavní příčinu problémů je nutné hledat ve stravování a pitném režimu. Problémy se často objevují, pokud jíme rychle, hltáme a jídlo pořádně nerozkoušeme. Je dokázáno, že zdravý člověk, který sní oběd za pět minut, zažije během jídla více refluxů, než když stejné jídlo jí půl hodiny.
Co je reflux? |
Reflux je onemocnění, při kterém dochází k návratu části kyselého obsahu žaludku zpět do jícnu, kde dráždí sliznici. Projevy refluxu: pálení žáhy, bolesti v oblasti žaludku a dolní části jícnu, žaludeční šťávy v ústech, kašel, chraptění, průduškové a plicní komplikace |
Rychlá konzumace jídla organismu vůbec neprospívá
Překyselení ale mohou podpořit i slazené a perlivé nápoje či špatný pitný režim. Nebo volíme příliš tučné, kořeněné či sladké pokrmy. Svou roli mohou sehrát také některé léky na srdce, dýchání, vysoký krevní tlak a na psychické uvolnění.
Pálení žáhy se může objevit i v těhotenství, když zvětšující se děloha začne tlačit zespoda na žaludek. Vliv však mají i měnící se hladiny hormonů. Snižují totiž sevření jícnového svěrače. Po porodu se tato porucha u naprosté většiny žen upraví - sama a přirozeně.
Přechodné i trvalé změny, které se v těle odehrávají během těhotenství
Jak na potíže: Pomůže úprava jídelníčku i „babské rady”
V první řadě je zapotřebí upravit pitný režim. Je dobré vypít během dne 1,5-2 litry neperlivé, neslazené vody. Právě voda dokáže z těla vyplavit většinu toxinů, takže se podílí na celkové očistě organismu.
Z dlouhodobého hlediska je zapotřebí upravit i jídelníček, zařadit více zeleniny, a naopak vyřadit průmyslově upravované potraviny a tučné maso. Jíst častěji a po menších dávkách.
Doporučuje se také sedět při jídle rovně, před a po jídle necvičit a především 2 až 3 hodiny před spánkem už nekonzumovat žádné potraviny. Zkuste se vyhnout i kávě a alkoholu. Nevhodné je také kouření po jídle, jelikož i to může způsobit reflux.
Co pomáhá při pálení žáhy
Pomoci mohou i některé bylinky a nálevy z nich. Vhodné jsou takové, které podporují sekreci žaludečních šťáv, uvolňují křeče střev a žaludku a podporují chuť k jídlu. Jedná se např. o heřmánek pravý, mátu peprnou, majoránku zahradní, bazalku pravou, pelyněk pravý, proskurník lékařský, řebříček obecný, sléz maurský či řepík lékařský.
Výborný je také kořen zázvoru, ale s ním se musí zacházet velmi opatrně. Mělo by se jednat o slabý odvar, jelikož silný naopak může pálení žáhy způsobit.
Vyvážený jídelníček pomáhá předcházet nemocem či zmírnit jejich průběh
Když se problémy opakují
Jakmile nic z výše uvedených rad nepomáhá a problémy se opakují, je zapotřebí navštívit lékaře. Ten na základě vyšetření zjistí, jestli nejde o závažnější reflux, tedy poruchu vyvolanou nedomykavostí svěračů mezi žaludkem a jícnem.
Opakované vážnější epizody totiž mohou poškodit sliznice jícnu nebo dýchacích cest. Podráždí je a naruší přirozené obranné mechanismy na jejich povrchu, poškozené části jsou pak náchylnější k infekcím. Jako důsledek refluxu jícnu se pak častěji vyskytují záněty ústní dutiny, zvýšená kazivost zubů nebo nepříjemný zápach z úst.
Pokud obsah žaludku unikne v noci až do dýchacích cest, projeví se reflux někdy chrapotem, nočním kašlem nebo dušností, případně i dýchacími potížemi podobnými astmatu. Výjimkou nejsou ani opakované záněty hrtanu, plic a další komplikace. Po delší době se někdy mohou objevit i zhoubné nádory v této oblasti.