Článek
Koronavirová pandemie utlumila spoustu aktivit, na které jsme zvyklí. Vedlejším účinkem těchto omezení pak mohou být fyzické změny, a to například nepravidelná či chybějící menstruace.
Podle lékařky Beth Donaldsonové je hlavním viníkem tohoto problému stres, který v nás onemocnění Covid-19 vyvolává.
„Stresové hormony mohou ovlivňovat hormonální cyklus. To znamená, že menstruace může přijít brzy, pozdě, nebo vůbec,“ říká Donaldsonová pro Huffington Post.
Jaký vliv má na naše tělo objímání, masturbace a sex
Ženské tělo je totiž jedinečné v tom, že se dokáže přizpůsobovat konkrétní situaci tak, aby se chránilo. Pokud je tedy vystaveno stresu, upřednostní bezpečnost před ovulací, uvádí lékařka Kate Dennistonová.
„Na základě vnímání úrovně stresu a mozkové signalizace se naše těla mohou rozhodnout, že není vhodný čas ovulovat nebo menstruovat,“ upřesňuje Dennistonová.
Menstruační cyklus navíc závisí i na běžných proměnných, jako je náš životní styl. „Cyklus ovlivňuje naše strava, spánek, fyzická aktivita a další faktory. Během koronavirové pandemie se tyto okolnosti mohou ale dramaticky změnit. Vybočení z naší běžné rutiny pak může vést k vynechání menstruace, nebo naopak silnějšímu krvácení,“ říká praktická lékařka Natasha Bhuyanová.
Samozřejmě ale změna životního stylu či přemíra stresu nejsou jedinými možnými činiteli vynechané menstruace. Možné je i těhotenství či vážnější zdravotní problém. Pokud si nejste jista, je vždy lepší vyhledat odbornou pomoc.